WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWierzba
GATUNEKtrójpręcikowa
RODZINAWierzbowate (Salicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASalix triandra
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Azji, Europie i Afryce Północnej. W Polsce w stanie naturalnym występuje na całym obszarze, bardziej pospolita jest w Karpatach i na południu Polski.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKrzew, rzadziej małe drzewo o wysokości do 7 m i gałęziach wzniesionych i odstających.
KORA, PĘDYGałęzie brązowe lub żółtozielone i bez sinego nalotu, niełamliwe, nagie. Pędy długie i elastyczne. Kora ma barwę szarobrązową, łatwo łuszcząca się na starszych gałęziach (podobnie, jak u platana). Pączki zaostrzone i nagie.
LIŚCIEWąskoeliptyczne, krótko zaostrzone, o długości 5-10 cm i gruczołkowato piłkowanych brzegach. Górą liście ciemmnozielone, na spodniej stronie zielone lub niebieskawe, nagie. Są podobne do liści wierzby kruchej. Ogonki liściowe długości 1--2 cm, nagie. Przylistki trwałe, drobne, o nerkowatym kształcie. Liście nie czernieją podczas schnięcia.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEorebka o klapach spiralnie odwiniętych na zewnątrz.
OPISRoślina dwupienna. Kwiaty zebrane w kotki o dwubarwnych przysadkach - górą czarnych lub rdzawych, dołem jasnych. Przysadki trwałe, pozostają na pędach do dojrzenia owoców. Kotki cienkie i luźnokwiatowe. Kwiaty żeńskie z jednym miodnikiem, wyrastający na trzonku słupek bez szyjki, o znamionach grubych i poziomo odstających, bardzo krótkich. Każdy kwiat męski ma dwa miodniki. Charakterystyczną cechą gatunkowa jest występowanie w kwiatach męskich 3 pręcików. Są one w nasadzie gęsto owłosione.
SIEDLISKOZarośla nadrzeczne, rowy, wilgotne obrzeża łąk. W górach do regla dolnego.
WYSOKOŚĆdo 7 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień.
UWAGITworzy liczne mieszańce.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony