WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWierzba
GATUNEKpięciopręcikowa
RODZINAWierzbowate (Salicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASalix pentandra
WYSTĘPOWANIERośnie dziko w Europie i Azji. W Polsce rośnie na całym niżu.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKrzew lub małe drzewo o gęstym, kulistym pokroju. Osiąga wysokość do 20 m.
KORA, PĘDYMłode gałązki czerwonobrunatne, starsze gałęzie i pień ciemnoszare. Pędy skrócone nigdy nie wyrastają. Pączki co 3-4 cm, nieco odstające, nagie i silnie połyskujące.
LIŚCIELancetowate lub jajowato-eliptyczne o długości ok. 12 cm, szerokości 3-4 cm, gęsto rozmieszczone na pędach. Na górnej stronie ciemnozielone i silnie połyskujące. Od spodu mają barwę błękitno-szarą. Są grube, podobne do liści wierzby migdałowej (która ma bardziej matowe liście) oraz wawrzynu szlachetnego. Brzegi liścia drobno ząbkowane, również na górnej powierzchni ogonka liściowego liczne gruczołki. Przylistki odpadają bardzo wcześnie, tak, że zwykle nie obserwuje się ich na drzewie.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCETorebka zawierająca bardzo drobne nasiona z licznymi włoskami.
OPISRoślina dwupienna. Kwiatostany męskie i żeńskie, zwane kotkami, osadzone są na krótkich szypułkach. Złocistożółte męskie kwiatostany o długości trzykrotnie większej od szerokości i dwubarwnych przysadkach. Kwiaty męskie mają 5-8 owłosionych u nasady pręcików i dwa gruczoły miodnikowe. Kwiatostany żeńskie o długości 3-6 cm na szypułkach pokrytych gęsto ząbkowanymi listkami. Ich nagie na szczycie i owłosione w nasadzie przysadki są nietrwale i odpadają przed dojrzewaniem owoców. Kwiaty mają słupki na trzonkach, z nierozdzielonymi szyjkami i dwa gruczoły miodnikowe. Pojawiają się późną wiosną.
SIEDLISKORośnie na wilgotnych łąkach, rozlewiskach rzecznych, bagnach, torfowiskach.
WYSOKOŚĆdo 20 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
WŁASNOŚCI LECZNICZEKora zawiera flawonoidy, kwasy organiczne oraz glikozydy. Najważniejszym z nich jest glikozyd fenolowy - salicyna.
UWAGIInne nazwy: wierzba laurowa. Tworzy liczne mieszańce. Ze względu na błyszczące liście bywa uprawiana jako roślina ozdobna.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony