WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWierzba
GATUNEKpłożąca typowa
RODZINAWierzbowate (Salicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASalix repens subsp. repens
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Azji i Europie. W Polsce roślina rzadka. Uprawiana jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJMały, płożący się krzew wysokości do 50 - 100 cm.
KORA, PĘDYBrązowe gałęzie płożące się i podnoszące na końcach. Pączki oraz młode pędy całe silnie owłosione. Pączki ostro zakończone.
LIŚCIEEliptycznojajowate, o długości 2,5 cm i 1 cm szerokości. Są skórzaste i obustronnie gęsto srebrzyście owłosione. Z obu stron mają srebrzysty kolor, szczególnie intensywny na spodniej stronie. Mają zaokrąglone wierzchołki, gładkie brzegi i 5-8 par nerwów bocznych (słabo widocznych). Przy wysychaniu nie czernieją. Ich uszkowate przylistki długo utrzymują się.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCETorebka o klapach spiralnie odwiniętych na zewnątrz.
OPISRoślina dwupienna. Kwiaty zebrane w kotki o dwubarwnych przysadkach - górą czarniawych, dołem jasnych. Kotki żeńskie wyrastają na szypułkach, mają jajowato-podługowaty kształt i długość 2 cm. Ich owłosione słupki o czerwonych znamionach osadzone są na słupku. Kotki męskie również mają dwubarwne przysadki. Ich kwiaty z jednym miodnikiem mają pręciki u nasady owłosione, o wolnych nitkach i pylnikach początkowo czerwonych, w czasie dojrzewania żółtych, a po przekwitnięciu brunatnych.
SIEDLISKOWilgotne łąki, torfowiska, wrzosowiska. Uprawiana również jako roślina ozdobna, szczególnie polecana jako roślina okrywowa, czasami szczepiona na pniu.
WYSOKOŚĆdo 100 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony