WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWierzba
GATUNEKpurpurowa
RODZINAWierzbowate (Salicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASalix purpurea
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Azji (w Mongolii), Afryce Północnej (Algeria, Maroko, Tunezja) i w całej niemal Europie. Pospolita na całym niżu Polski. Często uprawiana.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKrzew o kulistej koronie, osiągający wysokość do 3 m.
KORA, PĘDYPędy wyprostowane, cienkie, błyszczące i bardzo elastyczne. Wyrastają gęsto i zabarwione są na purpurowoczerwono, tylko starsze gałęzie są szarozielone (są podobne do pędów wierzby wawrzynkowej). Jej pędy są gorzkie, ponieważ zawierają kwas salicylowy. Wskutek tego nie są zjadane przez zwierzęta.
LIŚCIEOdwrotnie lancetowate, matowe, na górnej stronie ciemnozielone, na spodniej o sinozielonym kolorze. Są podobne do liści wierzby kruchej. Mają długość do 12 cm i ustawione są na pędzie najczęściej skrętolegle, ale występują też liście ustawione naprzeciwlegle, co wśród wierzb jest cechą charakterystyczną wyłącznie dla tego gatunku. Powyżej połowy są piłkowane. Młode listki są owłosione, lecz szybko stają się nagie.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCETorebka z licznymi i drobnymi nasionami.
OPISJest rośliną dwupienną. Żeńskie i męskie kotki o długości 2 cm, są siedzące. Kotki męskie są krótsze. Nitki ich pręcików o czerwonych lub czarnych pylnikach są zrośnięte. Słupki w kwiatostanach żeńskich są siedzące, owłosione o krótkich i grubych znamionach.
SIEDLISKORośnie głównie w dolinach rzek, potoków, nad stawami, na mokrych łąkach.
WYSOKOŚĆdo 3 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.
WŁASNOŚCI LECZNICZESurowiec zielarski: kora zawiera flawonoidy, kwasy organiczne oraz glikozydy. Najważniejszym z nich jest glikozyd fenolowy - salicyna.
UWAGIInne nazwy: wierzba czerwona, wierzba szpagatówka, wiklina.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony