WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWielosił
GATUNEKbłękitny
RODZINAWielosiłowate (Polemoniaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPolemonium coeruleum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach, głównie na niżu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona i rozgałęziająca się, dosyć gruba, dołem naga, w górnej części gruczołowata. Jest obła, ulistniona i pusta w środku.
LIŚCIESkrętoległe, liście odziomkowe ogonkowe, środkowe liście łodygowe na krótkich ogonkach, wyższe bezogonkowe, wszystkie zaś złożone z licznych (do 27), nieparzysto-pierzasto ułożonych listków. Listki mają eliptycznojajowaty kształt i zaostrzone końce.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty zebrane w wiechy na szczycie łodyg. Kielich zrosły o jajowatych, tępo zakończonych ząbkach. 5 płatków korony o barwie fioletowe lub niebieskiej, spotyka się jednak formy białe. Korona ma długość 15-20 mm, wolne części jej płatków są dwukrotnie dłuższe od części zrośniętej w rurkę. Słupek pojedynczy z trójdzielnym znamieniem. 5 pręcików z dużymi, pomarańczowymi pylnikami, o nitkach dołem owłosionych. Kwiaty wyrastają na pokrytych gruczołami szypułkach.
SIEDLISKOZarośla, brzegi potoków, mokre łąki. Występuje tylko na wilgotnych siedliskach.
WYSOKOŚĆ20 - 120 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
WŁASNOŚCI LECZNICZEZawiera trójterpenowe saponiny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, żywice, tłuszcze, białka, skrobię, flawonoidy, kumarynę.
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1995r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony