WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWiechlina
GATUNEKspłaszczona
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPoa compressa
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i na Bliskim Wschodzie, w północno-zachodniej Afryce, zachodniej Azji, w Japonii. W Polsce występuje na obszarze całego kraju, ale nie jest rośliną pospolitą.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJTrawa luźnokępkowa, z długimi podziemnymi rozłogami.
ŁODYGAPędy generatywne od 20 do 80 cm wysokości, na dole wygięte kolankowato, liczne. Źdźbło bardzo spłaszczone, owalne w przekroju.
LIŚCIEWielkości barwy szaro niebieskozielonej, rynienkowate bądź płaskie, zakończone kapturkowato. Pochwy bardzo spłaszczone, zwykle o długości równej blaszce. Języczek liściowy tępy, od 0,5 mm do 3 mm długości.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEZiarniak zaostrzony na końcach, z siateczkowatą mozaiką.
OPISWiecha od 3 do 8 cm, ścieśniona, z szorstkimi, sztywnymi i krótkimi gałązkami. Plewka dolna naga, jedynie w nasadzie ma wełniste włoski. Kłoski od 3 do 8 mm długości, 3 do 10 kwiatowe.
SIEDLISKOSpotykana w suchych, ciepłych i świetlistych lasach, często w świetlistej dąbrowie, a także w ciepłolubnych murawach, na przydrożach i zboczach.
WYSOKOŚĆ20 - 80 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Obydwie plewy 3-nerwowe, plewka dolna naga.. Źdźbło spłaszczone, blaszka najwyższego liścia krótsza od pochwy.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony