WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCyprysik
GATUNEKgroszkowy
RODZINA Cyprysowate (Cupressaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAChamaecyparis pisifera
WYSTĘPOWANIEPochodzi z wysp japońskich. Poza tym jest często uprawiany i czasami dziczejący w wielu innych częściach świata. Sprowadzony do Europy w XIX wieku. Wyhodowano wiele odmian ozdobnych.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJZimozielone drzewo o stożkowej, stosunkowo luźnej koronie, z silnie spłaszczonymi, ułożonymi w jednej płaszczyźnie rozgałęzieniami, często z wiotkim, zwisającym wierzchołkiem. Na naturalnych stanowiskach dorasta do 40-50 m wysokości. Pień prosty, gładki, średniej grubości, często wielokrotny.
KORA, PĘDYKora czerwonobrązowa, z wiekiem łuszcząca się długimi pasami. Młode pędy cienkie, najpierw zielone, potem brązowawe, zawsze ukryte pod łuskami. Gałązki silnie spłaszczone, wachlarzowato rozpostarte w jednej płaszczyźnie.
LIŚCIEW formie drobnych pazurkowato zgiętych łusek, ciemnozielone i błyszczące, od spodu widoczny biały, woskowaty rysunek przypominający motylek (kokardkę). Łuski błyszczące o odstających końcach (cecha odróżniająca cyprysiki od podobnych żywotników), ułożone w spłaszczonych gałęziach. Ustawienie nakrzyżległe.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEMałe, złożone z 6-10 zdrewniałych, tarczkowatych, pomarszczonych, ustawionych naprzeciwlegle łusek wielkości nasiona grochu, stąd nazwa gatunku.
OPISRozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne. Kwiaty męskie zebrane w wyrastające na końcach gałązek bardzo drobne (do 3mm długości), jajowate lub maczugowate kwiatostany, najpierw żółtozielonawe, później żółtobrązowawe. Kwiaty żeńskie w nieco większych, kulistych, jasnozielonych szyszeczkach. Łuski nasienne szyszeczek są biało obrzeżone z góry.
SIEDLISKORoślina światłolubna, doskonale rosnąca w miejscach o dużej wilgotności powietrza, na glebach kwaśnych, głęboko uprawianych i żyznych. Duża odporność na mróz.
WYSOKOŚĆdo 50 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - sierpień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony