WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWiechlina
GATUNEKalpejska
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPoa alpina
WYSTĘPOWANIEW Polsce występuje tylko w Sudetach i w wyższych partiach Karpat.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina wieloletnia tworząca gęste kępy.
ŁODYGAŹdźbła mają różną wysokość, w zależności od warunków życiowych. W dobrych warunkach mogą osiągać nawet 50 cm wysokości. W dolnej części chronione są przez grube okrywy pochew liściowych.
LIŚCIEUlistnienie naprzemianległe. Liście żywozielone, równowąskie, całobrzegie. Pochwa obejmująca źdźbło sięga aż do kolanka. U dolnych liści języczek bardzo mały, u górnych większy i przeważnie ostry.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEZiarniak.
OPISKwiaty zebrane w rozpierzchłą wiechę. Szerokojajowate kłoski mają długość do 9 mm, składają się z 5-10 kwiatów i są brunatno lub fiołkowo nabiegłe. Obydwie plewy są ostre i mają zgiętą linię grzbietową. Są 3-nerwowe, przy czym nerwy plewki dolnej są na części jej długości, lub na całej długości srebrzyście owłosione.
SIEDLISKOWystępuje na halach, przy ścieżkach, nad potokami, w ziołoroślach, wśród kosówki, wśród skał, na piargach. W Tatrach jest rośliną dość pospolitą.
WYSOKOŚĆ5 - 15 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Pędy u dołu nie zgrubiałe cebulkowato. Języczek dolnych liści krótki i ścięty, górnych nieco wydłużony.
UWAGIPosiada żyworodną formę "Poa alpina vivipara". Wysoko w górach występuje właśnie ta forma. Nie wytwarza ona kwiatów ani owoców, zamiast nich w kłoskach powstają rozmnóżki. Rozmnóżki te to maleńki pęd z 2-3 listkami. Pod wpływem ciężaru rozmnóżek źdźbła wiechliny wyginają się łukowato aż do ziemi, a rozmnóżki zakorzeniają się w niej. Mogą też być przenoszone np. przez wodę. Jest to rozmnażanie wegetatywne, będące przystosowaniem do życia w surowych wysokogórskich warunkach.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony