WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWełnianka
GATUNEKszerokolistna
RODZINACiborowate (Cyperaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAEriophorum latifolium
WYSTĘPOWANIEWystępuje w umiarkowanej strefie zarówno na niżu, jak i w górach w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W Polsce jest dość rozpowszechniona.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJBylina trwała tworząca rozległe okazałe darnie.
ŁODYGATępa, o trójkątnym przekroju, wewnątrz pełna, prosto wzniesiona. Na szczycie szarozielonej łodygi, w kącie najkrótszego liścia - tzw. podsadki - wyrasta kilka kłosów zawierających kilkanaście do kilkudziesięciu kwiatów.
LIŚCIEOdziomkowe płaskie o szerokości od 4 do 8 mm i długich wąskich blaszkach na górnej stronie rynienkowate, na dolnej ostrogrzbieciste, szorstkie na brzegach. Łodygowe, bezblaszkowe, jest ich niewiele. Pochwy liściowe czarnobrunatne.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCENiewielkie, około 1 do 2 mm długości orzeszki, z których każdy zawiera tylko jedno nasienie. Małe szczecinki, w które przekształciły się listki okwiatu, zaczynają wydłużać się podczas owocowania i wyrastają w długie na 1 do 2,5 cm włoski, tworząc śnieżnobiały puch.
OPISKwiatostanem jest rozrzutka złożona z 5-12 kłosków. Kwiat zebrany w jajowaty szczytowy kłos o długości od 1 do 2,5 cm, zawierający kilkanaście do kilkudziesięciu kwiatów. Okwiat złożony z licznych prostych miękkich, białych włosków wydłużających się podczas owocowania - tworzą biały wełnisty pióropusz. Kwiaty obupłciowe. Przysadki kwiatowe podłużnie lancetowate, zaostrzone; szare, białoszare lub srebrzyste, błoniaste, przejrzyste, jednonerwowe.
SIEDLISKOGatunek spotykany w szuwarach turzycowych, na torfowiskach niskich, rzadziej przejściowych. Rośnie w miejscach podmokłych, lekko kwaśnych, o dużej ilości światła.
WYSOKOŚĆ20 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
CECHY CHARAKTER.Szypułki kłosów szorstkie. Liście 2-7 mm szerokości, kłosów 5-12.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony