WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWełnianka
GATUNEKpochwowata
RODZINACiborowate (Cyperaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAEriophorum vaginatum
WYSTĘPOWANIEWystępuje od niżu po piętro alpejskie w Europie, Ameryce Północnej i Azji, od strefy umiarkowanej aż po subpolarną. W Polsce występuje na niżu oraz w górach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAŁodyga prosto wzniesiona, wewnątrz pełna. Pęd dołem obły, w górze nieco trójkanciasty.
LIŚCIELiście odziomkowe o długich cienkich blaszkach na górnej stronie rynienkowate, na dolnej ostrogrzbieciste, szorstkie na brzegach. Liście łodygowe są znacznie krótsze, bezblaszkowe, o silnie rozdętej pochwie, jest ich niewiele, z reguły dwa.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISNa szczycie łodygi, w kącie najkrótszego liścia - tzw. podsadki - stoi jeden lub kilka kłosów zawierających kilkanaście do kilkudziesięciu kwiatów. Kłosy są jajowate, o długości od 1 do 2,5 cm, zawierają kilkanaście do kilkudziesięciu kwiatów z białosrebrzystymi i wełnistymi włoskami nitkowatego okwiatu. Przysadki kwiatowe podłużnie lancetowate, zaostrzone; szare, białoszare lub srebrzyste, błoniaste, przejrzyste, jednonerwowe.
SIEDLISKOWystępuje na podtorfionych bagnach, w borach bagiennych, na torfowiskach wysokich.
WYSOKOŚĆ30 - 90 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Łodyga zakończona jednym kłosem. Roślina gęstokępkowa.
UWAGIWełnianka pochwowata pełni ważną funkcję w renaturyzacji torfowisk (np. po przemysłowym wydobywaniu torfu), ponieważ stanowi jeden z pierwszych gatunków kolonizujących pozbawione roślinności obszary. Roślina ta tworzy odpowiednie warunki i mikroklimat umożliwiający rozwój innych ważnych roślin torfowisk, przede wszystkim mchów z rodziny torfowcowatych.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony