WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJWawrzynek
GATUNEKwilczełyko
RODZINAWawrzynkowate (Thymelaeaceae)
NAZWA ŁACIŃSKADaphne mezereum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w całej Europie, w zachodniej Syberii, na Ałtaju i Kaukazie, także w Azji Mniejszej. W Polsce na całym terytorium, ale jest rośliną rzadką.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAO szarobrązowej korze. Gałązki nagie.
LIŚCIESkrętoległe, całobrzegie, zaostrzone, na krótkim ogonku, spodem sinawe, długości 4-8 cm, gęsto skupione na szczytach gałązek. Opadające na zimę. Kształt liści lancetowaty do klinowatolancetowatego.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCESoczyste pestkowce, w dojrzałym stanie intensywnie czerwone, o średnicy 8 mm, w skupieniach po trzy - jak wcześniej kwiaty.
OPISKwiaty różowe, rzadko białe, wonne, niepozorne, czterokrotne, obupłciowe, po trzy w bliznach po ubiegłorocznych liściach, o średnicy 1-1,5 cm. Rurka okwiatu jedwabiście owłosiona, długości 5-10 mm. Słupek dwuznamionowy, osiem pręcików. Kwitną przed wypuszczeniem liści, na przedwiośniu
SIEDLISKOWystępuje w cienistych lasach liściastych i mieszanych oraz zaroślach w całej Polsce.
WYSOKOŚĆ30 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIALuty - kwiecień.
CECHY CHARAKTER.Liście opadające na zimę. Kwiaty rozwijają się wcześniej niż liście, skupione zwykle po 3 w pachwinach blizn po liściach zeszłorocznych.
WŁASNOŚCI TRUJĄCECała roślina jest bardzo silnie trująca. Zjedzenie 10-12 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet 1-2 owoce mogą być śmiertelne. Owoce i liście zawierają dwa trujące składniki: glikozyd dafninę i mezereinę. Ma słodko-cierpki smak.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa ( w latach 1946-2014 ochrona ścisła).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony