WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTurzyca
GATUNEKpospolita
RODZINACiborowate (Cyperaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACarex nigra
WYSTĘPOWANIEWystępuje na mokradłach Europy i Syberii. W Polsce pospolity.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAŁodyga prostowzniesiona, ostrokanciasta, nieznacznie przegięta, tęga, u góry szorstka. Bylina luźodarniowa, często wytwarzająca pełzające kłącza i podziemne rozłogi.
LIŚCIESzarozielone do sinozielonych, wąskie, szerokości 2-5 mm, krótsze od łodyg, przy wysychaniu zwijają się ku górze. Dolne pochwy liściowe jasno- lub ciemnobrunatne do czerwonobrunatnych.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISRoślina jednopienna, kwiaty rozdzielnopłciowe, zebrane w kwiatostany - kłosy, wyrastające w kątach przysadek. Kłos szczytowy męski, najczęściej jeden, rzadko 2. Kwiaty męski z trzema pręcikami, ich przysadki podłużonjajowate, tępe, ciemnopurpurowe, z jasną środkową smugą. Kłosy żeńskie u dołu, w ilości od 1 do 3, krótkowalcowate, proste, długości 1-4 cm, siedzące lub na krótkich szypułkach. Kwiaty żeński z jednym słupkiem o dwóch znamionach, ich przysadki jajowate, tępe, krótsze od pęcherzyka, czarne, ze środkową zieloną smugą, biało obrzeżone. Podsadki węższe od liści, dolna krótsza od kwiatostanu.
SIEDLISKOWystępuje często na podmokłych łąkach, torfowiskach niskich, niekiedy przejściowych, zabagnionych brzegach rzek i stawów.
WYSOKOŚĆ10 - 50 cm
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Blaszki podsadek wąskie, krótsze od kwiatostanu. Liście sinozielone.
UWAGITworzy liczne mieszańce.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony