WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTurówka
GATUNEKwonna
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAHierochloë odorata
WYSTĘPOWANIEWystępuje w północnej, środkowej i wschodniej Europie, w umiarkowanej strefie Azji i Ameryki Północnej. W Polsce spotykana na całym niżu, ale bardzo rzadko, w znacznym rozproszeniu.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJZa sprawą podziemnych rozłogów rośnie łanowo.
ŁODYGAŹdźbło gładkie lub słabo szorstkie do 2 mm grubości, podzielone na 2 lub 3 międzywęźla.
LIŚCIERównowąskie, pochwiaste, na pędach generatywnych skupione u podstawy źdźbła, z wyjątkiem bardzo krótkiego listka w górnej części pędu (zwanego flagowym). Pochwy liściowe długie i nagie. Języczek do 4 mm długości, spiczasty. Blaszka liściowa do 4 cm długości, szorstka na brzegu. Pędy wegetatywne ulistnione liśćmi osiągającymi 30 cm długości i 20 mm szerokości. Liście są słabo bruzdkowane, rzadko, krótko owłosione.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISKwiaty zebrane w owalne i połyskujące kłoski, tworzące luźną wiechę o długości 4-9 cm. Gałązki wiechy często rozpostarte, charakterystycznie są falisto pogięte. Kłoski osiągają do 5 mm długości.
SIEDLISKOBylina. Występuje w bardzo zróżnicowanych siedliskach - szuwarach, na wilgotnych łąkach, w zaroślach i na słonecznych zboczach oraz w murawach kserotermicznych, grądach i borach mieszanych.
WYSOKOŚĆ10 - 60 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
UWAGIWykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym oraz do aromatyzowania napojów. Wyróżnia się charakterystycznym słodkawym aromatem z nutą anyżu dzięki zawartości kumaryny. Inne nazwy: żubrówka.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa (w latach 1983-2001 ochrona ścisła).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony