WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTulipanowiec
GATUNEKamerykański
RODZINAMagnoliowate (Magnoliaceae)
NAZWA ŁACIŃSKALiriodendron tulipifera
WYSTĘPOWANIEOjczyzną tulipanowca są wschodnie i południowo-wschodnie części Ameryki Północnej. Jest on już od ponad 300 lat sadzony również w Europie jako drzewo parkowe i ozdobne.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJU młodych okazów korona jest wąska i stożkowata, u dorosłych bardzo wyniosła, jednak niezbyt szeroka, w stanie bezlistnym bardzo rzadka, a po rozwinięciu się liści bardzo gęsta i zwarta, dająca głęboki cień. Dorasta nawet do 60 m, w Polsce tylko około 25-35 m. Pień gruby i prosty, prawie zawsze pojedynczy. Średnica: do 3 m. Konary grube i niezbyt długie, w dolnej części korony często prawie poziome, wyżej ukośnie wzniesione.
KORA, PĘDYKora jest szara lub brunatna, lekko spękana. Pędy nieowłosione, z dobrze widocznymi bliznami liściowymi, błyszcząco czerwonobrązowe. Pączki do 1 cm długości, owalne, nieco ściśnięte.
LIŚCIEMają długość 10-15 cm i szerokość 12-20 cm, są wykształcone w sposób wykluczający pomyłkę, w zarysie czworokątne i podzielone na cztery nierównej wielkości klapy, których wzdłużne brzegi przebiegają prawie równolegle do siebie. Liść jest z przodu jakby ucięty albo lekko wycięty. Jego górna powierzchnia jest błyszcząca, żywo zielona, a dolna nieco jaśniejsza i z lekka pokryta woskiem. Jesienią liście przebarwiają się na złotożółto. Ogonki liściowe od 10 do 12 cm długości.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCEJedno- lub dwunasienne oskrzydlone orzeszki, w liczbie 80-100 na sterczących, szyszkowatych owocostanach, które mają do 10 cm długości. Dojrzewają w październiku lub w listopadzie. Rozpadają się zwykle na drzewach.
OPISObupłciowe i owadopylne. Rosną pojedynczo na końcach gałązek, przy rozkwitaniu początkowo kielichowate, potem szerzej rozwarte. Płatki u nasady żółtozielone, wyżej pomarańczowe, a na szczycie znów żółtozielone. Pręciki grube i mięsiste, mają 3-5 cm długości. Cechuje je jednakowość płatków korony i działek kielicha, które są określane wspólnym mianem listków okwiatu.
SIEDLISKOGatunek występujący w naturze w dolinach rzek, na wilgotnych zboczach górskich.
WYSOKOŚĆfo 35 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
UWAGIDrewno posiada piękne słoje, jest lekkie i miękkie, niezwykle łatwe w obróbce, lecz niezbyt odporne na czynniki zewnętrzne i grzyby, dlatego polecane głównie do zastosowań wewnętrznych.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony