WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTulejnik
GATUNEKamerykański
RODZINAObrazkowate (Araceae)
NAZWA ŁACIŃSKALysichiton americanus
WYSTĘPOWANIEPochodzi z zachodniej Ameryki Północnej, gdzie występuje naturalnie od Alaski do Kalifornii. Jedynie w Norwegii nie został uznany za gatunek inwazyjny, w pozostałych krajach zaobserwowano wypieranie przez tulejnika amerykańskiego roślinności rodzimej.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGAŁodygi brak, jedynie pęd kwiatonośny.
LIŚCIERośliny tworzą kilka gładkich liści siedzących lub z krótkimi, gąbczastymi ogonkami, pozbawionymi pochwy. Blaszki liściowe skórzaste, całobrzegie, szeroko-lancetowate do podłużno-jajowatych, o ściętej do klinowatej nasadzie,wydłużające się po przekwitnięciu rośliny.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISKilka kwiatostanów, typu kolbiastego pseudancjum, pojawia się razem z liśćmi. Pochwa kwiatostanu w dolnej części tworzy bardzo długą i wąską pochwę o wolnych brzegach, okrywającą trzonek o długości od 10 do 40 cm, na którym osadzona jest cylindryczna kolba. Górna część pochwy jest eliptyczna i łódkokształtna, spiczasta, żółta. Kwiaty obupłciowe, o 4 nierównych listkach okwiatu, gęsto porywają kolbę o długości. Listki okwiatu wąskie, zaokrąglone. Kwiaty składają się z 4 pręcików o płaskich nitkach i główkach oraz pojedynczego słupka o 1-2-komorowej zalążni z siedzącym znamieniem. Żółtozielone kwiaty wydzielają okropny zapach.
SIEDLISKOBagna, brzegi strumieni, tereny podmokłe na nizinach i w lasach. Jest uprawiany w krajach o chłodnym klimacie jako roślina ozdobna, przede wszystkim jako nasadzenia brzegów zbiorników wodnych. Jest mrozoodporny Wymaga gleby kwaśnej i mokrej, toleruje okresowe zalewania. Najlepiej rośnie pod drzewami, na stanowiskach częściowo zacienionych.
WYSOKOŚĆ30 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIAMarzec - maj.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEWszystkie tkanki tulejników zawierają kryształki szczawianu wapnia. Spożycie surowych części tych roślin powoduje pieczenie i obrzęk w jamie ustnej i gardle.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony