WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTrzmielina
GATUNEKbrodawkowata
RODZINADławiszowate (Celastraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAEuonymus verrucosus
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie i Azji, w Polsce osiąga północną i zachodnią granicę zasięgu.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJNiezbyt gęsty krzew, osiągający wysokość 2,5 m.
KORA, PĘDYZielone gałązki bez przetchlinek, bardzo cienkie, gęsto pokryte brunatnymi brodawkami, obłe. Rozgałęzia się pod prostym kątem. Pączki szczytowe największe, pączki przyliściowe znacznie mniejsze, wszystkie mają okrywy zielone z brązowym obrzeżeniem, zwłaszcza w górnej części.
LIŚCIEJasnozielone, naprzeciwległe, eliptyczne, obustronnie zaostrzone, o delikatnie i nierówno piłkowanych brzegach. Nerwów bocznych wyraźnie widocznych mają nie więcej, niż 3-4. Blaszki o długości do 6 cm i szerokości do 3,5 cm o nerwacji pierzastej. Ogonek liściowy krótki do 3 mm. Liście usychające w sposób naturalny stają się jasnożółte.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCECzterograniasta, zielonawożółta później czerwieniejąca torebka, zawierająca 3 kulistawe, połyskujące, brązowo-czarne nasiona wystające z krwistoczerwonej osnówki i po dojrzeniu zwisające na sznureczkach poniżej torebki.
OPISKwiaty cztero- lub pięciokrotne, drobne, zielonawe z czerwonobrunatnym nakrapianiem płatków, zebrane do 3 w jednym kwiatostanie.
SIEDLISKOLasy i zarośla na całym niżu i w niższych położeniach górskich, na glebie przewiewnej.
WYSOKOŚĆdo 2,5 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
WŁASNOŚCI TRUJĄCEWszystkie części rośliny, ale przede wszystkim owoce zawierają glikozydy: ewobiozyd, ewomonozyd i ewonozyd. Zatrucie trzmieliną zwyczajną powoduje osłabienie, wymioty, biegunkę, dreszcze, konwulsje, zaburzenia w pracy serca, paraliż, a w końcu śmierć.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony