WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTraganek
GATUNEKjasny
RODZINABobowate (Fabaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAstragalus australis
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Azji, środkowej, wschodniej i południowej Europie oraz w Ameryce Północnej. Gatunek występujący w subarktycznej strefie klimatycznej. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach i Pieninach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGARoślina o płożącej się i łukowato podnoszącej się łodydze i zdrewniałym korzeniu. Roślina owłosiona, wszystkie włoski są pojedyncze.
LIŚCIEPierzasto-złożone z 4-8 par wąskoeliptycznych lub podłużnie lancetowatych listków. Na spodniej stronie są rzadko, biało owłosione. Dolne przylistki są podługowate lub eliptyczne i zrosłe z sobą, górne są lancetowate i przeważnie wolne.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWmotylkowe
OWOCEPodłużnie eliptyczny, nagi strąk na trzonku do dwóch razy dłuższym od kielicha.
OPISKwiaty zebrane w 6-15 kwiatowe grono, wraz z szypułką dłuższe od liścia, z kąta którego wyrasta. Kielich jest przylegająco, czarniawo owłosiony. Korona biaława, z lekkim żółtym odcieniem i fioletowym szczytem łódeczki. Skrzydełka są dwudzielne, blaszka żagielka odgięta w górę. Słupek nagi.
SIEDLISKOBylina. Rośnie w murawach na skałach i upłazach, głównie o ekspozycji południowej i południowo-zachodniej, rzadko północnej, spotkać go można także na piargach u podnóży skał.
WYSOKOŚĆ10 - 20 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
UWAGIKategoria zagrożenia w Polsce według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin: VU ( narażony).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony