WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTopola
GATUNEKszara
RODZINAWierzbowate (Salicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPopulus canescens
WYSTĘPOWANIEGatunek pochodzenia mieszańcowego powstały ze skrzyżowania topoli osiki z topolą białą. Występuje naturalnie w środkowej i południowo-wschodniej Europie oraz w Azji zachodniej, zwykle w pobliżu gatunków rodzicielskich.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJDrzewo o wysokości do 30-40 m. Korona jest szeroko, w górnej części wysklepiona (tylko u młodych okazów stożkowata). Pień gruby z nielicznymi, potężnymi i gładkimi konarami. Końcowe gałęzie są cienkie, nieco zwieszające.
KORA, PĘDYKora ma szaro-białą barwę podobną do topoli białej. U młodych drzew ma listwy korkowe, które z wiekiem tworzą czarne narośla. Górne gałęzie często się wyginają łukowo. Młode mają zielonkawą lub czerwonoszarą barwę. Szary, łatwo ścierający się kutner utrzymuje się do późnej jesieni. Pąki są nagie na szczycie i czerwonobrunatne.
LIŚCIEMają cechy pośrednie w stosunku do taksonów rodzicielskich. Są długoogonkowe i po topoli białej z wierzchu błyszczące i silnie owłosione. Po osice mają kształt okrągławy, z brzegiem tylko zatokowym, nie klapowanym. Na długopędach są bardziej klapowane niż liście osiki, ale nie tak bardzo jak u topoli białej. Młode listki pokryte są kremowo-szarym kutnerem, na starszych kutner jest rzadki i szary.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCETorebki zawierające liczne, bardzo drobne nasiona, zaopatrzone w liczne włoski lotne.
OPISRoślina dwupienna. Większość okazów jest rodzaju męskiego. Kwiaty zebrane są w kwiatostany zwane kotkami o długości około 4 cm. U okazów męskich kotki są białawe z czerwonymi pylnikami. Kwiatostany żeńskie są zielonkawe i wydłużają się znacznie podczas dojrzewania nasion.
SIEDLISKORośnie na glebach lekkich i wilgotnych, najczęściej nad wodami, w lasach łęgowych.
WYSOKOŚĆdo 40 m.
OKRES KWITNIENIALuty - kwiecień.
UWAGICzasami uznawany jako rodzimy w Polsce, naturalny mieszaniec topoli białej i osiki.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony