WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTopola
GATUNEKosika
RODZINAWierzbowate (Salicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPopulus tremula
WYSTĘPOWANIESzeroko rozprzestrzeniony gatunek euro-azjatycki. Występuje w północnej Afryce, całej Europie . oraz w Azji Wschodniej. W Polsce jest pospolita na całym obszarze.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJDrzewo o wysokości do 30 m. W pierśnicy osiąga około 1 m. Posiada smukły pokrój. Jest to drzewo szybko rosnące, lecz krótkowieczne. Pień wysoki, prosty, zaznacza się niemal do wierzchołka.
KORA, PĘDYKora początkowo jasna, kremowa i gładka z małymi czarnymi romboidalnymi przetchlinkami. W starszym wieku ciemnoszara i spękana w dolnej części. Pędy skrócone liczne i wyraźne. Pączki stożkowate i ostro zakończone, lśniące (jakby lakierowane), ciemne, brunatne i nieco lepkie. Młode gałązki są nagie, brunatne i połyskujące.
LIŚCIEUlistnienie skrętoległe. Liście są prawie okrągłe. Mają długość do 10 cm. Są grubo i nierówno ząbkowane. Młode listki są pokryte szarym kutnerem, jednak wcześnie stają się nagie. Ogonek liściowy bocznie spłaszczony, wiotki i dłuższy od blaszki, dzięki czemu liście szeleszczą pod wpływem nawet niewielkiego wiatru. Liście na pędach odroślowych mają inny kształt - są sercowate, drobno piłkowane i zwykle większe.
KOLOR KWIATÓWróżne kolory
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCETorebka. Nasiona zaopatrzone w długi, biały puch.
OPISRoślina dwupienna - na jednym drzewie występują tylko kwiaty jednej płci -albo męskie, albo żeńskie. Zebrane są w kotki. Kotki męskie mają długość 5-8 cm, a ich kwiaty mają po 8-15 pręcików o purpurowych pylnikach. Ich ciemnobrązowe przysadki są głęboko palczasto wrębne i mają długie srebrzyste włoski. Kotki żeńskie w czasie kwitnienia mają długość 4-6 cm, w czasie owocowania wydłużają się do 8-12 cm. Słupki o dwóch karminowoczerwonych lub różowych znamionach, podzielonych na szerokie klapy.
SIEDLISKORośnie w lasach i zaroślach na niżu i w górach. Swoim pionowym zasięgiem sięga wyżej niż buk.
WYSOKOŚĆdo 30 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.
CECHY CHARAKTER.Wyrośnięte liście, łysiejące, grubo nieregularnie ząbkowane, tylko za młodu owłosione, na silnie spłaszczonym ogonku.
UWAGIWedług jednej z legend liście osiki drżą ze strachu od czasu, gdy Kain zabił Abla osikowym kołkiem.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony