WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTopola
GATUNEKbiała
RODZINAWierzbowate (Salicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPopulus alba
WYSTĘPOWANIERodzimym obszarem jej występowania jest środkowa i południowa Europa (brak jej w Skandynawii i Irlandii), znaczna część Azji oraz Afryka Północna. W Polsce występuje dziko na całym niżu i w niższych położeniach górskich, poza tym jest często sadzona.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJWyniosłe drzewo o wysokości do 28 m i szerokiej, kulistej koronie. Pokrój nigdy nie jest strzelisty. Wskutek łatwego tworzenia pędów odroślowych czasami również w postaci krzewiastej. Rośnie bardzo szybko.
KORA, PĘDYMa na pniu mocno spękaną szaro-białą korę. W wyższych częściach pnia kora srebrzystoszara z dużymi przetchlinkami, o charakterystycznym romboidalnym kształcie. Starsze gałęzie mają kremowo-białą barwę i posiadają wyraźnie widoczne blizny. U starszych drzew pnie mają czarny kolor. Młode pędy, oraz pączki obficie okryte białym kutnerem, który utrzymuje się podczas zimy. Pączki z wyraźnymi łuskami.
LIŚCIEUlistnienie skrętoległe. Liście 3-5 klapowe o długości 6-12 cm. Ogonek liściowy długi i bocznie spłaszczony. Duże liście na długopędach mają długi ogonek i są głęboko klapowane. Od góry ciemnozielone i błyszczące, od spodu pokryte kutnerem i wybitnie srebrzyste. Liście na krótkopędach mają brzegi faliste, są mniejsze, zaokrąglone, nie są klapowane. Boczne nerwy liści nie dochodzą do ząbków. Jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCETorebka, która pęka na dwie części. Nasiona bardzo drobne, z włoskami, rozsiewane przez wiatr. Wytwarza ogromne ilości nasion. Podczas rozsiewania można obserwować kłęby nasion z białymi włoskami, przypominające watę.
OPISRoślina dwupienna. Kwiaty zebrane w kwiatostany zwane kotkami. Kotki podczas kwitnienia luźno zwisające, męskie - grube i czerwone, żeńskie - cienkie i żółtozielone. Kwiaty bez okwiatu. Mają nagie, ząbkowane i kosmato owłosione przysadki. W kwiatach męskich 4-12 pręcików, w żeńskich 1 słupek.
SIEDLISKOZasiedla tereny nadrzeczne (często w postaci krzewiastej) i przydroża. Najczęściej spotykana w dolinach dużych rzek niżowych w nadrzecznych łęgach topolowych.
WYSOKOŚĆdo 28 m.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.
CECHY CHARAKTER.Wyrośnięte liście spodem okryte białym filcem, wrębne lub klapowate. Przysadki ząbkowane.
UWAGIJest jednym z nielicznych drzew w naszym klimacie, których nasiona mogą kiełkować jeszcze w tym samym sezonie wegetacyjnym.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony