WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJŚwierk
GATUNEKkłujący
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPicea pungens
WYSTĘPOWANIEŚwierk kłujący pochodzi z Gór Skalistych w zachodniej części Ameryki Północnej. Sprowadzony po raz pierwszy do Europy pod koniec XIX w.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKorona stożkowata, zazwyczaj bardzo gęsta. Starsze drzewa smukłe. Osiąga wysokość do średnio 30 m, w warunkach naturalnych wyjątkowo do 46 m. Średnica pnia do 1,5 m.
KORA, PĘDYKora cienka i popękana, szarobrązowa, u starszych drzew brunatnoszara. System korzeniowy jest stosunkowo głęboki.
LIŚCIEIgły długości 1,5-3 cm, ostro zakończone, o czworokątnym przekroju, niebieskozielone lub niebieskoszare. Ułożone promieniście dookoła pędów, są nieco dłuższe (2-3cm) i ostrzej zakończone niż u świerka pospolitego, a przez to jeszcze bardziej kłujące.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki zwisające, jasnobrązowe, długości 4-7 cm. Łuski szerokie u podstawy, zwężają się ku końcowi. Są mniejsze i mają bardziej odstające łuski nasienne niż rodzimy świerk pospolity.
OPISGatunek jednopienny. Kwiaty żeńskie szyszeczkowate i zielonkawe, osadzone pionowo na końcach pędów. Kwiaty męskie długości do 3 cm, podłużne, o żółtawym zabarwieniu.
SIEDLISKOWyhodowano odmiany sadzone w parkach, ogrodach a także formy karłowate nadające się do uprawy w donicach. Ceniony w ogrodnictwie, szczególnie za dużą odporność na zanieczyszczenia środowiska.
WYSOKOŚĆdo 30 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
UWAGIInne nazwy: świerk srebrny. Świerk kłujący żyje nieco dłużej niż pospolity.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony