WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJŚwibka
GATUNEKbłotna
RODZINAŚwibkowate (Juncaginaceae)
NAZWA ŁACIŃSKATriglochin palustris
WYSTĘPOWANIEWystępuje w strefie umiarkowanej i chłodnej półkuli północnej. W Polsce pospolity zarówno na niżu jak i pogórzu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAProsto wzniesiona, u nasady podnosząca się.
LIŚCIEWszystkie liście są odziomkowe, równowąskie, ustawione w dwóch szeregach dołem pochwiaste, długości do 20 cm, szerokości 2-3 mm. Obumierają w okresie owocowania.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCERozłupnia, kształtu maczugowatego, wąska, tępa.
OPISKwiaty małe zielonkawo-żółte są obupłciowe, przytulone do łodygi i zebrane w luźne, wielokwiatowe, wydłużone, szczytowe grona. Szypułki kwiatowe długości 1-4 mm. Okwiat złożony z sześciu działek, ustawionych w obu okółkach, odpadający. Działki barwy żółtozielonej z białawym obrzeżeniem, długości do 4 mm, zewnętrzne nieznacznie zaostrzone i odgięte w dół, wewnętrzne wyraźniej zaostrzone, sztywne, u góry przeważnie fioletowo lub purpurowo nabiegłe. Pręcików sześć, o krótkich nitkach i pylnikach, pylniki prawie siedzące. Słupki 3-6, zrośnięte na całej długości, tworzące jakby jeden słupek, o trzech różowych, główkowatych, pierzastych znamionach.
SIEDLISKOBylina. Rośnie na wilgotnych i podmokłych łąkach, torfowiskach niskich, zabagnionych brzegach zbiorników wodnych.
WYSOKOŚĆ15 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - sierpień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony