WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJChoina
GATUNEKkanadyjska
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKATsuga canadensis
WYSTĘPOWANIEPochodzi z lasów Ameryki Północnej. W Polsce gatunek uprawiany jako roślina ozdobna, rzadziej wprowadzany do lasów gospodarczych. Uznawany za zadomowiony na nielicznych stanowiskach w zachodniej części kraju. Lokalnie może tworzyć zwarte odnowienia pochodzące z samosiewu.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJKorona drzewa bardzo nieregularna, dość szeroka, z gęstymi gałęziami. Osiąga wysokość około 30 metrów.
KORA, PĘDYPędy szczytowe rozwinięte są niewyraźnie, a wierzchołki pędów szczytowych i bocznych - zwisające. Dolne gałęzie bywają bardzo grube. Kora chropowata i pomarszczona, szaro-brązowa z wiekiem przechodząca w czerwono-brązowy kolor.
LIŚCIEIgły spłaszczone, spiralnie rozmieszczone, wykręcone u podstawy, układające się w dwa rzędy po obu stronach gałązki. Igły osiągają 8-15 mm długości, 2 mm szerokości. Ciemnozielone z wierzchu, z niebiesko-białymi porami na spodzie.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki stożkowato-owalne, o 15-22 mm długości i 8-10 mm szerokości. W porze dojrzewania ciemnobrunatne, z łuskami o słabo zgrubiałych brzegach.
OPISKwiatostany męskie zółte a żeńskie zielonawe.
SIEDLISKOJest dość wytrzymała na niskie temperatury, ale wrażliwa na suszę. Wymaga gleb żyznych, wilgotnych i ocienionych stanowisk.
WYSOKOŚĆdo 30 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony