WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJChmiel
GATUNEKzwyczajny
RODZINAKonopiowate (Cannabaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAHumulus lupulus
WYSTĘPOWANIEWystępował w stanie dzikim prawdopodobnie w południowej Europie, na Bliskim Wschodzi] i w Ameryce Północnej. Jednak uprawiany przez człowieka skolonizował (jako zdziczała roślina uprawna) strefę klimatów umiarkowanych i ciepłych całej Eurazji.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAPłożąca się lub pnąca, czterokanciasta, z haczykowato wygiętymi do tyłu włoskami na krawędziach. Zawsze wije się w prawo. Dorastająca w stanie dzikim do 6 m.
LIŚCIENaprzeciwległe, długoogonkowe, o 3 do 5 klapach na pędach głównych i bocznych. Tam, gdzie ukazują się kwiaty, liście są mniejsze, najczęściej bezklapowe. Nasada sercowato wycięta, brzegi gruboząbkowane. Górna powierzchnia szorstko owłosiona. Przylistki jajowatolancetowte, często zrośnięte, owłosione.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OWOCEOrzeszek kulisty, o średnicy do 2 mm, barwy pomarańczowej do jasnobrązowe.
OPISKwiaty męskie zebrane w szczytowe, zwisające, wiechowate kwiatostany wyrastające z kątów liści. Kwiaty męskie o średnicy ok. 6 mm z pięciodzielnym okwiatem i pięcioma pręcikami. Listki okwiatu owalne do podługowatolancetowate, ostre, orzęsione. Kwiaty żeńskie zebrane są w kotkowate kwiatostany przypominające szyszki roślin iglastych. Szyszki kuliste lub jajowate osiągają do 3 cm długości i zebrane są w rozgałęzione wiechy wyrastające z kątów liści. Kwiaty nie posiadają listków okwiatu. Kształt szyszki nadają błoniaste łuski od zewnątrz okryte żółtopomarańczowymi gruczołkami.
SIEDLISKOLasy nadrzeczne, wilgotne zarośla, często uprawiany.
WYSOKOŚĆdo 5 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Roślina dwupienna - na jednej roślinie wyrastają tylko kwiaty żeńskie lub tylko męskie.
UWAGIRoślina zawiera substancje wonne, bardzo ważne przy produkcji piwa. Uprawia się tylko rośliny żeńskie.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony