WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSzczaw
GATUNEKgórski
RODZINARdestowate (Polygonaceae)
NAZWA ŁACIŃSKARumex alpestris
WYSTĘPOWANIEWystępuje W Europie i Azji w rejonach górskich. W Polsce spotykany w Karpatach i Sudetach sięgając od regla górnego po piętro alpejskie.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAŻebrowana.
LIŚCIEDolne długoogonkowe z blaszką kształtu okrągławojajowatego, z krótkimi oszczepowatymi klapami w nasadzie bądź sercowate, na szczycie zaokrąglone lub tępe, do dwóch razy dłuższe niż szerokie. Liście łodygowe ułożone skrętolegle, najszersze przy nasadzie (strzałkowatej bądź uszkowatej). Pochwy liściowe całobrzegie.
KOLOR KWIATÓWczerwony
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCEOrzeszek barwy bladozielonawoszarej, o krawędziach skrzydełkowatych, bez połysku.
OPISKwiatostan zwykle rozgałęziony tylko pojedynczo. Gałązki boczne najczęściej w pęczkach. Roślina dwupienna. Działek okwiatu 6 w dwóch okółkach - wewnętrzne błoniaste, zaokrąglone, z małym płaskim guzem w nasadzie. Zewnętrzne odgięte do tyłu podczas owocowania i przylegające do szypułki. Na wewnętrznych listkach okwiatu zewnętrzne pole odcięte przez anastomozy jest dwukrotnie węższe od pola wewnętrznego.
SIEDLISKOBylina. Spotykana w świerczynach górnoreglowych, w górskich lasach ziołoroślowych i w zaroślach z dominującą olszą zieloną.
WYSOKOŚĆ30 - 70 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Dolne liście okrągławojajowate o klapach oszczepowatych, dość krótkich. Pochwy liściowe, przynajmniej górne, całobrzegie.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony