WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSurmia
GATUNEKwielkokwiatowa
RODZINABignoniowate (Bignoniaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACatalpa speciosa
WYSTĘPOWANIEPochodzi z cieplejszych obszarów południowo-wschodnich rejonów USA. Jest uprawiany w wielu krajach świata, również w Polsce.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJŚredniej wielkości drzewo liściaste o dość egzotycznym wyglądzie. Posiada przeważnie nisko rozgałęziony pień i szeroką, parasolowatą koronę z malowniczo powyginanymi konarami. Pień gruby i krótki, nisko rozgałęziony, często krzywy, u starych drzew czasami skręcony wokół osi. Korona szeroka, parasolowata, luźna. Konary grube i długie, rozłożyste.
KORA, PĘDYKora brązowawa do szarobrunatnej (zwykle nieco ciemniejsza niż u surmii bignoniowej), u starych drzew głęboko podłużnie bruzdowana.
LIŚCIEBlaszkowate, pojedyncze, wyróżniają się ogromnymi rozmiarami; ich długość wynosi przeważnie 20-30 cm. Blaszka sercowata z wydłużonym i często haczykowato zagiętym wierzchołkiem, praktycznie nigdy nie posiada bocznych wierzchołków. Kolor młodych liści jaskrawo jasnozielony (w odróżnieniu od czerwonobrązowych młodych liści surmii bignoniowej i pośredniej), dojrzałych - matowozielony, z dołu liście krótko i szorstko, biało owłosione. Ustawienie naprzeciwległe (pary liści ustawione nakrzyżlegle) lub w okółkach po 3 sztuki na długich, kilkunastocentymetrowych ogonkach.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWgrzbieciste
OWOCECylindryczne, często lekko łukowato zakrzywione strąkokształtne łuszczyny z nasionami, bardzo długie (30-45 cm) i dość cienkie (choć grubsze niż u innych surmii, osiągają 1-1,5 cm średnicy), grubościenne, tworzone mniej licznie niż u surmii bignoniowej, żółtej i pośredniej.
OPISKwiaty obupłciowe, owadopylne, zebrane po 10-30 sztuk w stojące na wierzchołkach pędów, szerokostożkowate kwiatostany. W porównaniu do innych gatunków surmii, kwiatostany są szerokie i krótkie, zbudowane ze stosunkowo niewielkiej liczby kwiatów. Pojedyncze kwiaty są natomiast największe i najbardziej efektowne spośród występujących u surmii - posiadają one średnicę 3-6 cm, są rurkowato-dzwonkowate, dwuwargowe, zrosłopłatkowe, z 5-łatkową, rozpostartą na końcu rurką korony, białe, wewnątrz z licznymi bordowymi prążkami utworzonymi z drobnych, rozproszonych kropek oraz nielicznymi żółtymi plamkami sygnałowymi.
SIEDLISKORoślina ozdobna, sadzona w ogrodach i parkach jako drzewo ozdobne. Ma ładny pokrój i piękne liście, które są główną ozdobą tej rośliny przez całe lato. Atrakcyjne są także kwiaty i owoce.
WYSOKOŚĆdo 15 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Dużo wyższa od surmii zwyczajnej, kwitnie 2 tygodnie wcześniej.
UWAGIInne nazwy: surmia okazała, katalpa wytrzymała.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony