WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJAster
GATUNEKalpejski
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAster alpinus
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim w górach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce w Tatrach i Pieninach. Jest rośliną rzadką.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona lub podnosząca się. Dość gruba i przylegająco owłosiona.
LIŚCIEOdziomkowe łopatkowe lub klinowate, krótkoogonkowe. Wyrastające skrętolegle liście łodygowe są lancetowate, siedzące. Wszystkie liście są całobrzegie i silnie owłosione.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty języczkowe fioletowe, rurkowate żółte, zebrane w koszyczki umieszczone pojedynczo na szczytach łodyg. Koszyczki te mają zieloną okrywę z wąskich, lancetowatych listeczków. Zewnętrzne, języczkowe kwiaty w koszyczku to kwiaty żeńskie, wewnętrzne, żółte, to kwiaty męskie. Kwiaty żeńskie mają jeden słupek, ich języczki wycięte są w 2-3 ząbki. Zwykle rośnie małymi kępkami. Owocem są drobne niełupki z puchem kielichowym.
SIEDLISKORośnie w górach na skalnych półkach, w szczelinach skał i u ich podnóża, na żwirku wapiennym lub niskich murawach, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
WYSOKOŚĆ15 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Roślina górska. Łodyga z 1 bardzo dużym koszyczkiem kwiatowym. Listki okrywy jednakowo długie, równowąsko-lancetowate.
UWAGIJest uprawiany jako roślina ozdobna do ogródków skalnych.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony