WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJStarzec
GATUNEKgajowy
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKASenecio nemorensis
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie oraz w Azji. W Polsce jest pospolity w Karpatach i Sudetach, rzadko natomiast na niżu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, naga, górą rozgałęziona. W dolnej części czerwonobrunatno wybarwiona. Cała łodyga aż po kwiatostan jest gęsto ulistniona, górą miękko owłosiona.
LIŚCIENagie, podłużnie lancetowate, ostre, piłkowanoząbkowane, zwężone w wyraźny, nieoskrzydlony ogonek. Ząbki liści są proste i niezagięte na szczycie. Środkowe i górne liście o zwężających się nasadach, zbiegających w bardzo wąsko oskrzydlony ogonek. Górne liście niewiele tylko mniejsze od dolnych, natomiast podsadki znacznie różnią się kształtem i wielkością.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKoszyczki kwiatowe o średnicy 18-25 mm, zebrane w parasolowaty podbaldach. Walcowata i jednorzędowa okrywa koszyczków o długości 6-8 mm składa się zazwyczaj z 10, nagich, lub rzadko gruczołowatych listków. U podstawy koszyczków znajdują się dodatkowe, skrętolegle ustawione listki. Na dnie koszyczków plewinki. Kwiaty siarkowożółte. Brzeżnych kwiatów języczkowych od 5-8.
SIEDLISKORośnie w lasach, zrębach, nad potokami.
WYSOKOŚĆ100 - 150 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Od podobnego "Starca jajowatego" różni się ilością listków okrywy - jest ich przeważnie 10, oraz miękkim owłosieniem górnej części łodygi.
UWAGIJest bardzo podobny do starca Fuchsa, przez Linneusza nieodróżniany od niego, przez niektórych botaników wyróżniany jako podgatunek.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony