WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSosna
GATUNEKpospolita
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPinus sylwestris
WYSTĘPOWANIEZasięg sosny pospolitrj rozciąga się odWielkiej Brytani i Portugalii na zachodzie do Serbii i Morza Ochockiego na wschodzie.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJZimozielone drzewo z luźną koroną, początkowo stożkową, później nieregularną. W zwartych skupiskach szybko traci dolne gałęzie, pozostawiając wysoki, smukły pień. Wysokość do 30-40 m, średnica do 120 cm.
KORA, PĘDYKora u podstawy pnia starych drzew jest szarobrązowa i gruba, głęboko bruzdowana, w górnej części ma kolor rudawopomarańczowy i łuszczy się cienkimi płatami. Młode pędy nagie, początkowo jasnozielonkawe, gładkie i lekko połyskujące, wyprostowane pionowo w górę, potem zielonoszare do szarobrunatnych, odchylające się na boki. Pąki podługowate lub jajowate, delikatnie zaostrzone, długości do 1cm, z licznymi pomarańczowobrązowymi, cienkimi i czasami nieco odstającymi łuskami, żywicujące.
LIŚCIEIgły szarozielone do niebieskozielonych, osadzone parami na krótkopędach, długości 3-8 cm, sztywne, skręcone dookoła swojej osi. Pary igieł osadzone są promieniście i prostopadle do osi.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki osadzone na krótkich szypułkach, pojedynczo lub zebrane po 2-3 sztuki. Młode są małe, zielone i zamknięte. Z czasem otwierają się i przybierają kształt szerokojajowaty, staję się brązowe lub brunatne. Najczęściej zwisające. Łuski zdrewniałe, grube i długie, na końcach zaopatrzone w rombowate, jasnobrązowe tarczki. Na każdej łusce nasiennej znajdują się dwa półksiężycowato oskrzydlone nasiona, roznoszone przez wiatr.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Męskie szyszeczki skupione gęsto u nasady długopędów pojawiających się w danym roku, walcowate lub podłużnie jajowate, żółte. Pojedynczy kwiat stanowią liczne pręciki osadzone na osi, każdy z dwoma pylnikami z wyrostkiem łącznikowym. Żeńskie szyszeczki stoją na wierzchołkach pędów, pojedynczo lub zebrane po 2 sztuki, jajowate, długości ok. 5 mm, ciemnoczerwone, purpurowe lub fioletowe.
SIEDLISKOW Polsce jest gatunkiem pospolitym na całym obszarze z wyjątkiem wyższych partii gór. Tworzy zespoły borów sosnowych, występuje również często w borach mieszanych.
WYSOKOŚĆdo 40 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
UWAGIInne nazwy: sosna zwyczajna.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony