WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSosna
GATUNEKwejmutka
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPinus strobus
WYSTĘPOWANIESosna wejmutka - zwana też sosną amerykańską - występuje na północnych i wschodnich obszarach Ameryki Północnej (Kanada, USA).
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJPokrój dość smukły, początkowo stożkowaty, później spłaszczony, bardziej nieregularny. Korona luźna, gałęzie w regularnych okółkach, odchodzą od pnia prawie pod kątem prostym. Pień osiąga wysokość 30-60 m, w Europie do 25 m. Średnica pnia 100-150 cm
KORA, PĘDYKora spękana, ciemnoszara, z wiekiem grubieje i ciemnieje.
LIŚCIEIgły zebrane po 5 na krótkopędzie, niebieskozielone, długości 6-10 cm, szerokości 0,7-1 mm, giętkie i cienkie, z opadającą pochewką liściową.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEDojrzałe szyszki żeńskie są brązowe, cylindryczne i zwisające, długości 8-20 cm. Łuski giętkie z kolistymi wypustkami na końcach, zwykle pokryte żywicą. Nasiona długości 5-6 mm, opatrzone skrzydełkiem.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Szyszki męskie walcowate, żółte, długości 10-15 mm, wyrastają w grupach u nasady młodych pędów, najczęściej na dolnych gałęziach, wykształcają się od jednego do kilku tygodni wcześniej niż żeńskie na tym samym drzewie. Szyszki żeńskie wyrastają na szczytach pędów, w górnej części korony, są sztywne i zaokrąglone, zielone.
SIEDLISKOW Polsce uprawiana, spotykana w lasach i parkach.
WYSOKOŚĆdo 25 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - lipiec.
UWAGIInne nazwy: sosna amerykańska.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony