WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSosna
GATUNEKlimba
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPinus cembra
WYSTĘPOWANIESosna limba występuje na obszarze Alp, Tatr i Karpat Wschodnich na terenie państw: Austria, Francja, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Włochy.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJKorona drzewa regularna i gęsta, początkowo stożkowata, z wiekiem staje się cylindryczna. Konary sięgają czasem do ziemi. Osiąga średnio 20 m wysokości, oraz 1,5 m średnicy. Pień często powykrzywiany. Drzewo wolno rosnące.
KORA, PĘDYKora u młodych drzew kora jest gładka, szarozielona, z wiekiem ciemnieje i pęka. Młode gałązki rdzawo owłosione, z czasem łysieją.
LIŚCIESztywne szpilki zebrane w pęczki po 5 na krótkopędach, ciemnozielone lub sinozielone, z delikatnie ząbkowanym brzegiem, gęsto osadzone na gałązkach. Długość 6-9 cm.
KOLOR KWIATÓWzielonkawy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEDojrzałe szyszki brązowe, jajowate, o długości 5-8 cm. Tarczki łusek nasiennych szerokie, półkoliste, z wyrostkiem na brzegu. Nasiona duże, bez skrzydełek, grubościenne.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Męskie szyszeczki z kwiatostanami kwiatów zredukowanymi do pręcików (żółtymi), są osadzone w dolnej części rocznych pędów. Szyszki żeńskie początkowo sinozielone są osadzone pionowo na krótkich szypułkach.
SIEDLISKOW Polsce w stanie dzikim występuje tylko w Tatrach, gdzie rośnie pojedynczo wśród kosodrzewiny w reglu górnym oraz na górnej granicy lasu.
WYSOKOŚĆdo 20 m.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
Ochrona gatunkowaOchrona częściowa (w latach 1946-2014 ochrona ścisła).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony