WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSosna
GATUNEKhimalajska
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPinus wallichiana
WYSTĘPOWANIERośnie w Himalajach, od Afganistanu, przez Pakistan, Indie, Tybet, Nepal i Bhutan.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
POKRÓJDrzewo iglaste, korona szerokostożkowata, luźna, z gałęziami rosnącymi poziomo. U okazów wolnorosnących gałęzie dłuższe.
KORA, PĘDYPień prosty, kora początkowo gładka i szara, z wiekiem staje się ciemniejsza, spękana i bruzdkowata. Na obszarze naturalnego występowania dorasta do 30-50 m wysokości, w Europie do 25 m. Pędy nagie, pokryte woskowym nalotem.
LIŚCIEMiękkie i cienkie igły, o srebrzystoszarym zabarwieniu, zwisające, o długości ok. 20 cm, zabrane w pęczki po 5 sztuk. Po wewnętrznej stronie podłużne, biało-niebieskie paski.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCESzyszki żeńskie cylindryczne, początkowo osadzone pionowo i zieloniebieskie, później zwisające, jasnobrązowe, nieco zakrzywione, osiągają długość ok. 30 cm. Osadzone na długich szypułkach (do 5 cm), w grupach po 1-6. Wierzch szyszki jest bardzo żywiczny, cienkie łuski mają duży, bruzdowaty wyrostek.
OPISŻółte kwiatostany męskie wyrastają u nasady pędów.
SIEDLISKOPreferuje doliny i nasłonecznione zbocza górskie. Sosna himalajska została wprowadzona do Europy jako drzewo ozdobne, sadzone w parkach. Popularna głównie ze względu na zwisające, długie igły.
WYSOKOŚĆdo 25 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony