WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSosna
GATUNEKczarna
RODZINASosnowate (Pinaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPinus nigra
WYSTĘPOWANIESosna czarna występuje na terenie południowej Europy i Azji Mniejszej.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJDrzewo iglaste o stożkowatej i smukłej koronie, która u starszych drzew staje się bardziej płaska i nieregularna. Pień przebiega prosto, dorosłe drzewo osiąga wysokość do 50 m. Wzrost średnio-szybki.
KORA, PĘDYKora o barwie ciemnobrązowej w zagłębieniach po szarobrązową z wierzchu, bruzdowata, podzielona na płytki o prawie kwadratowym kształciej, (gałęzie jak gdyby pokryte warstewką smoły) w młodości często z charakterystycznymi, haczykowato odstającymi końcami łusek.
LIŚCIEIgły w pęczkach po 2, spłaszczone, sztywne, ciemnozielone i spiczaste, długości 4-18 cm, grubości 1-2 mm, dłuższe, grubsze i bardziej sztywne niż u sosny pospolitej.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEDojrzewające szyszki stają się symetryczne, jajowate, niedojrzałe są ciemnozielone, potem w kolorze ochry. Osiągają maksymalnie 8 cm długości. Łuski zaokrąglone, z krótkim, znikomym kolcem, wewnątrz szyszki prawie czarne.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Męskie szyszki są żółte, małe i podłużne, wyrastają kępkami u podnóża młodych pędów. Żeńskie początkowo kuliste, żółte do czerwonawych, rosną pojedynczo lub po dwie, trzy wokół gałęzi.
SIEDLISKOW Polsce gdzie niegdzie wprowadzana sztucznie do drzewostanów sosny zwyczajnej, a także jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach.
WYSOKOŚĆdo 50 m.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony