WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSłonecznik
GATUNEKbulwiasty
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAHelianthus tuberosus
WYSTĘPOWANIERodzimym obszarem jego występowania jest Ameryka Północna. Obecnie rośnie dziko niemal w całej Europie, na Azorach, w Ameryce Środkowej i Południowej, w Nowej Zelandii, Japonii, północnych Chinach i Iranie. W Polsce jest już rozpowszechniony na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Stanowi zagrożenie dla gatunków rodzimych i postuluje się zaniechanie jego uprawy na obszarach chronionych, w pobliżu wód i lasów, w miejscach przyrodniczo cennych.
STATUSAntropofit zadomowiony
ŁODYGAWzniesiona, prosta. Przekrój ma prawie okrągły, jest podłużnie bruzdowana, często czerwono nabiegła, a poza tym cała szorstko, białawo owłosiona. Sztywne, zagięte i nierównej długości włoski są gęste, zwłaszcza w górnej części pędu.
LIŚCIEUlistnienie naprzeciwległe z wyjątkiem najwyższej części pędu, gdzie liście wyrastają skrętolegle. Blaszka liściowa osiąga długość 10-23 cm i szerokość 7-15 cm. Ma kształt jajowaty lub lancetowaty, na szczycie jest zaostrzona. U nasady się zwęża lub jest ucięta, ale tuż przy ogonku zbiega klinowato, wąsko oskrzydlając ogonek. Brzeg blaszki liściowej jest grubo piłkowany. Szorstko owłosione z obu stron liście są od spodu jaśniejsze i tu też znajdują się siedzące, połyskujące gruczołki. Poza żyłką główną wyróżniają się grubością dwa dolne nerwy boczne.
KWIATOSTANkoszyczek
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OWOCEOwocem jest niełupka o długości 5-7 mm, naga lub na brzegach owłosiona.
OPISKwiaty zebrane są w koszyczki powstające w liczbie od 3 do 15 na roślinie, na szypułach o długości 1-15 cm. Zewnętrzne kwiaty w koszyczku, to płonne, żółte kwiaty języczkowe. Jest ich zwykle niewiele ponad 10. Wewnątrz koszyczka znajdują się drobne, płodne kwiaty rurkowe z ciemnożółtymi łatkami. Pięć pręcików zrośniętych jest ciemnobrązowymi pylnikami w rurkę. Koszyczek okryty jest ciemnozielonymi lub prawie czarnymi, luźno odstającymi, mniej więcej równej długości lancetowatymi listkami okrywy.
SIEDLISKOW Ameryce Północnej na naturalnych stanowiskach rośnie na średnio wilgotnych i wilgotnych czarnoziemach, zwykle na brzegach wód i lasów, a poza tym na terenach ruderalnych - przydrożach, nieużytkach, obrzeżach pól, głównie na terenach nizinnych.
WYSOKOŚĆ100 - 200 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
UWAGIW świecie istnieje wiele odmian uprawnych tego gatunku, rozmnażanych wyłącznie wegetatywnie. Inne nazwy: topinambur, bulwa.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony