WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkrzyp
GATUNEKbłotny
RODZINASkrzypowate (Equisetaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAEquisetum palustre
WYSTĘPOWANIERozpowszechniony na wilgotnych siedliskach na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego oraz subpolarnego. Spotykany jest pospolicie w całej Polsce z wyjątkiem wyższych partii gór. Jest bardzo zmienny morfologicznie.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJWykształca bardzo podobne do siebie pędy płonne i płodne z kłosami zarodnionośnymi, wyrastające równocześnie z długich kłączy podziemnych.
ŁODYGA Łodyga jest zielona, rozgałęziona okółkowo (zazwyczaj nieregularnie) i szorstka. Nierzadko pędów bocznych brak lub są one silnie skrócone. Pierwsze międzywęźle pędów bocznych jest krótsze od pochwy liściowej na pędzie głównym, co jest ważną cechą diagnostyczną, pozwalającą na odróżnienie tego gatunku od skrzypu polnego. Pęd główny ma grubość 1-3 mm, jest podzielony na żeberkowane segmenty (6-12 żeberek, najczęściej 9), zagłębienia między nimi są zaokrąglone. Pędy boczne są zwykle 5-kanciaste (rzadziej 4-6 kanciaste), nierozgałęzione. Łodyga jest bogata w krzemionkę, dlatego też jest krucha i łamliwa.
LIŚCIEWyrastające okółkowo liście w liczbie 6-10 zrastają się u nasady brzegami tworząc wokół łodygi zieloną pochwę liściową zwieńczoną lancetowatymi, czarnymi ząbkami z białym obrzeżeniem. Pochwy są walcowate, luźno przylegające tylko najwyższe dzwonkowate. Mają długość do 12 mm i średnicę do 5 mm. Pochwy liściowe pędów bocznych są zawsze przylegające, zwieńczone są 5 trójkątnymi ząbkami. Pochewki nasadowe gałązek są prawie czarne.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWbrak kwiatów-zarodniki
OPISZarodnie zebrane są w tępo zakończony kłos na szczycie pędu płodnego o długości 1,5-2,5 cm. Kłos zbudowany jest z tarczkowatych łusek. Pod nimi znajdują się zarodnie wytwarzające zarodniki.
SIEDLISKOWystępuje na mokrych łąkach, na brzegach rzek i rowów, na źródliskach, nierzadki także na siedliskach antropogenicznych, np. na nasypach kolejowych. Rośnie na różnych typach gleb, najczęściej na torfach niskich i murszach
WYSOKOŚĆ30 - 40 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - wrzesień.
CECHY CHARAKTER.Pęd o bardzo wąskim przewodzie powietrznym, pochwy rozszerzone, ząbków 6-10.
WŁASNOŚCI TRUJĄCENajbardziej trujący spośród skrzypów. Zidentyfikowano w nim m.in. takie związki trujące jak: palustrynę (alkaloid występujący najobficiej), palustrydynę, kwas palmitynowy i akonitowy, nikotynę, dwumetylosulfon, tiaminazę. Roślina stanowi zagrożenie dla zwierząt, przy czym najbardziej wrażliwe na zatrucie są konie.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony