WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkrzyp
GATUNEKgałęzisty
RODZINASkrzypowate (Equisetaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAEquisetum ramosissimum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Azji i Europie z wyjątkiem ich północnych części oraz w Afryce z wyjątkiem jej części zachodniej. W Polsce gatunek występuje głównie w dolinie środkowej Wisły. Poza tym znany z rozproszonych stanowisk na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu, w dolinie dolnego Sanu oraz w dolinach innych rzek karpackich.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWykształca pędy niezróżnicowane na płonne i płodne. Pędy nadziemne zielone, do 80 cm długości, płożące lub wzniesione, nierozgałęzione lub rozgałęzione nieregularnie. Łodyga jest zielona, rozgałęziona nieregularnie lub wcale. Wewnątrz z szerokim przewodem powietrznym. Międzywęźla mają po 3-10 cm długości i są żeberkowane. Między 6-26 wypukłymi, szorstkimi żebrami, znajdują się głębokie rowki.
LIŚCIEWyrastające okółkowo liście w liczbie zrastają się u nasady brzegami tworząc wokół łodygi zieloną pochwę liściową, w górze nieco rozszerzoną. Na szczycie pochwy (od 1/3 jej długości) znajdują się wolne ząbki, w dołu czarnobrunatne, na szczycie białawo obrzeżone.
KOLOR KWIATÓW...
ILOŚĆ PŁATKÓWbrak kwiatów-zarodniki
OPISZarodnie zebrane są w zaostrzony zwykle na szczycie kłos z osią pełną.
SIEDLISKORośnie nad brzegami wód, na łachach powstałych z piasków i żwirów. Dość często spotykany na siedliskach antropogenicznych.
WYSOKOŚĆ20 - 80 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Kłos na szczycie spiczasty, łodyżki bardzo szorstkie i sztywne. Żeberka bardzo wypukłe.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony