WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkrzydłoorzech
GATUNEKkaukaski
RODZINAOrzechowate (Juglandaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAPterocarya fraxinifolia
WYSTĘPOWANIEWystępuje na Zakaukaziu w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Rosji oraz w północnej Turcji i Iranie. Został sprowadzony do uprawy w Europie w 1782. W Polsce sadzony jest w parkach i ogrodach.
STATUSAntropofit zadomowiony
POKRÓJDrzewo dorastające do 35 m wysokości. Zwykle jest wielopniowe, a starsze osobniki najczęściej otoczone są odroślami korzeniowym.
KORA, PĘDYKora ma barwę szarobrązową. Na starszych pędach jest spękana. Młode pędy nieznacznie owłosione i nagie z licznymi przetchlinkami. Pędy grube, lekko zbieżyste o różnej długości międzywęźli. Pąki liściowe bezłuskie, na długich trzonkach okryte rudym filcem (zredukowane listki). Pąki kwiatowe towarzyszą pąkom liściowym oraz występują na osobnych trzonkach, wąskojajowate. Blizna liściowa tarczowata, siodlasto wgłębiona. Ślady po wiązkach przewodzących w trzech kolistych grupach.
LIŚCIELiście nieparzystopierzaste o długości do 45 cm składające się z 11-27 listków, listki długości 5-11 cm i szerokości 2-4 cm. Górna strona liści ciemnozielona i błyszcząca, dolna matowozielona z kępami białych włosków pod nerwem głównym. Listki o brzegu rzadko piłkowanym. Listki środkowej pary są największe. Jesienią przebarwiają się na żółto.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCEOrzeszki z dwoma skrzydełkami osiągają o około 1 cm długości. Owocostany zwisające długości do 40 cm.
OPISKwiaty rozdzielnopłciowe, zebrane w kotki o długości do 50 cm. Żeńskie kotki dłuższe od męskich.
SIEDLISKOW naturze rośnie na glebach aluwialnych wzdłuż rzek, nigdy powyżej 400-500 m n.p.m. Znosi długotrwałe zalewy. Wysadzany w parkach i ogrodach ze względu na malowniczy pokrój i oryginalne wisiorowate owocostany.
WYSOKOŚĆdo 35 m.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIInne nazwy: skrzydłorzech jesionolistny.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony