WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkalnica
GATUNEKtatrzańska
RODZINASkalnicowate (Saxifragaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASaxifraga wahlenbergii
WYSTĘPOWANIEJest endemitem Karpat Zachodnich. Występuje na Wielkim Choczu, Małej Fatrze, w Tatrach i w Niżnych Tatrach. Poza tym obszarem nigdzie więcej na świecie nie rośnie w środowisku naturalnym.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina darniowa, jej pędy tworzą dość gęste skupienia. Roślina owłosiona słabo, bez gruczołów. Kilkukomórkowe włoski są szczególne, ponieważ górny ich odcinek jest walcowaty (u innych gatunków główka jest krótka i gruba), występują zwłaszcza na młodych liściach i kielichach.
ŁODYGAZe zwartej poduszki liści wyrastają do góry pojedyncze łodygi kwiatowe. Zwykle nie posiadają one liści, albo mają tylko kilka małych listków, ustawionych skrętolegle.
LIŚCIEŻywozielone, gęsto osadzone listki o długości 6-10 mm wyrastają skrętolegle tuż przy ziemi, tworząc poduszkę. Są one dość grube, mięsiste, zwężające się ku nasadzie. Cechą charakterystyczna jest ich kształt; są 3-5-klapowe, o odcinkach wydłużonych i tępych. Pod żywymi listkami zwykle jest pościółka z listków uschniętych.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCETorebka pękająca na szczycie.
OPISPędy kwiatowe wyrastają wyłącznie z kątów liści. Na ich wierzchołkach wyrasta kilka białych kwiatków (czasami tylko jeden). Mają one promienistą, pięciopłatkową koronę. Płatki korony są 2-3 razy dłuższe od działek kielicha. Wewnątrz korony 10 dużych pręcików, słupek jeden z dwoma szyjkami, więcej niż do połowy zrosły z dnem kwiatowym.
SIEDLISKOBylina. Spotkać ją można na wilgotnych obrzeżach piargów, w cieniu skał, na obrzeżu lasów, w żlebach, w szczelinach skalnych i na półkach skalnych.
WYSOKOŚĆ5 - 10 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Pędy kwiatonośne wyrastają tylko z kątów liści łodygowych. Płatki czysto białe.
UWAGIWykazuje dosyć dużą zmienność form w zależności od warunków środowiska.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony