WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkalnica
GATUNEKnaprzeciwlistna
RODZINASkalnicowate (Saxifragaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASaxifraga oppositifolia
WYSTĘPOWANIEWystępuje w górach Azji, Europy i Ameryki Północnej oraz w tundrze. Roślina arktyczna, rosnąca także na północnej Syberii, na Alasce i na Grenlandii. W Polsce występuje jedynie w Tatrach i to w najwyższych ich partiach.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAKrótkie, pełzające pędy płonne, od których odgałęziają się wzniesione, również krótkie (mają długość do 3 cm) pędy kwiatowe.
LIŚCIEUlistnienie naprzeciwległe (stąd gatunkowa nazwa rośliny, zarówno w języku polskim, jak i łacińskim). Liście drobne, sztywne, o kształcie odwrotnie jajowatym. Mają odgięte wierzchołki. Pędy płonne są bardzo gęsto ulistnione liśćmi wyrastającymi w 4 szeregach. Na brzegach liści występuje przeważnie 1 (czasami, ale rzadko 3) wypotniki oraz długie i sztywne rzęsy.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty pojedynczo na szczytach pędów kwiatowych. Kwiaty mają długość 7-12 mm i kolor od różowoliliowego do fioletowopurpurowego. Działki kielicha orzęsione, ok. trzykrotnie krótsze od płatków korony. Kwiaty promieniste, o 5, rzadziej 4 płatkach korony z na wpół dolnym słupkiem.
SIEDLISKOBylina. Rośnie na skałach i w szczelinach skalnych, w naskalnych murawach, na żwirkach.
WYSOKOŚĆ1 - 3 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Liście drobne, naprzeciwległe. Płatki fioletowopurpurowe, działki orzęsione. Liście tylko samym wierzchołkiem odgięte w dół.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony