WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkalnica
GATUNEKseledynowa
RODZINASkalnicowate (Saxifragaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASaxifraga caesia
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Alpach, Apeninach, Górach Iliryjskich, Pirenejach i Karpatach Zachodnich. W Polsce wyłącznie w Tatrach.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina poduszkowa tworząca zbite, półkuliste poduszki o wysokości 4-12 cm, składające się z licznych różyczek liściowych. Mają one seledynową barwę (stąd gatunkowa nazwa rośliny) i są twarde. Większość tych różyczek jest płonna, z nielicznych tylko wyrastają łodygi kwiatowe.
ŁODYGAWyrastające z poduszki wzniesione łodyżki kwiatowe są wiotkie, smukłe i słabo ulistnione. Wyrastają pojedynczo z kątów liści różyczki.
LIŚCIELiście tworzące poduszkę mają elipsowaty kształt, są całobrzegie, lekko zaostrzone, dołem orzęsione i łukowato odgięte w dół. Na brzegach posiadają po 5-7 wypotników. To właśnie wydzielany przez te wypotniki węglan wapnia nadaje poduszce seledynową barwę. Listki wyrastają bardzo gęsto na pędzie, dachówkowato zachodząc na siebie. Na łodyżkach kwiatowych skrętolegle wyrastają tylko 2-4 lancetowate liście. Są one dłuższe od liści tworzących poduszkę.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEPękająca na dwie części torebka.
OPISKwiaty pojedyncze, lub zebrane w kilkukwiatowy kwiatostan na szczycie łodygi, promieniste, mają 5-krotny kielich o tępych i gruczołowato owłosionych działkach. Korona o średnicy ok. 1 cm składa się z 5 mlecznobiałych płatków 2-3 razy dłuższych od działek. W środku kwiatu 1 słupek i 10 pręcików.
SIEDLISKOBylina. Skały, piargi, wyleżyska, niskie murawy. Wyłącznie na podłożu wapiennym.
WYSOKOŚĆ5 - 10 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Liście drobne, równowąskolancetowate, łukowato w dół odgięte.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony