WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkalnica
GATUNEKnaradkowata
RODZINASkalnicowate (Saxifragaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASaxifraga androsacea
WYSTĘPOWANIEWystępuje w górach Europy: w Alpach, Karpatach, Pirenejach, górach Półwyspu Bałkańskiego, a także na Syberii. Roślina tatrzańska, w Polsce występuje wyłącznie w Tatrach, przez które przebiega północna granica jej zasięgu w Europie.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJNiska roślina darniowa, zwykle tworząca gęste darnie, czasami niewielkie kępki. Cała roślina jest gruczołowato owłosiona długimi odstającymi włosami.
ŁODYGAWzniesione i dość grube pędy kwiatowe. Są prawie bezlistne, występują na nich tylko 1-3 niewielkie, lancetowate listki.
LIŚCIETworzą różyczkę liściową. Są ciemnozielone, mają długość do 2 cm, łopatkowaty kształt, ich nasada stopniowo zwęża się w krótki i oskrzydlony ogonek. Liście mają końce tępe, lub zakończone 3-5 ząbkami.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCETorebka.
OPISKwiaty po 1-3 na szczycie łodygi kwiatowej. Kwiaty promieniste, 5-krotne. Działki kielicha tępe i silnie ogruczolone, ok. 2-3 razy krótsze od płatków korony. Płatki korony białe, o długości 4-7 mm, słupkowie zrośnięte z dnem kwiatowym, ok. 10 pręcików o dużych, żółtych pylnikach. Kwiaty mimo tak niewielkich rozmiarów bezwzględnych, są jednak bardzo duże w porównaniu z miniaturowymi rozmiarami pędów, z których wyrastają.
SIEDLISKOBylina. Jeden z bardziej wysokogórskich gatunków. W Tatrach występuje od regla górnego po piętro turniowe, przy czym trzy najwyższe piętra stanowią główny ośrodek jej występowania. Rośnie na wilgotnych skałach, na piargach, wyleżyskach, zarówno na podłożu wapiennym, jak i bezwapiennym.
WYSOKOŚĆ5 - 10 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Dolne liście łopatkowate, nie podzielone, najwyżej z 3-5 ząbkami na szczycie. Płatki 2-3 razy dłuższe od działek.
UWAGIDuże kwiaty to przystosowanie występujące u wielu roślin górskich, mające za cel skuteczne zwabienie owadów. Wysoko w górach owady są bowiem nieliczne, a i surowa i zmienna pogoda często uniemożliwia im oblot kwiatów.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony