WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkalnica
GATUNEKnakrapiana
RODZINASkalnicowate (Saxifragaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASaxifraga aizoides
WYSTĘPOWANIEWystępuje w górach Europy. W Polsce niemal wyłącznie w Tatrach, gdzie jest rośliną pospolitą
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina darniowa.
ŁODYGAPokładająca się, dołem gęsto, górą rzadko ulistniona, stosunkowo gruba, soczysta. Część łodyg to łodygi kwiatowe, część to łodygi płone.
LIŚCIERównowąskie, mięsiste i dość grube, wypukłe na górnej stronie, płaskie na spodniej. Mają długość do 3 cm, są krótko zaostrzone i zwykle mają orzęsione brzegi. Ulistnienie skrętoległe. Na łodyżkach płonych liście występują liczniej, niż na kwiatowych. Od dołu obsychają i brunatnieją.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OWOCEDwukomorowa torebka.
OPISKwiaty zebrane w 3-12 kwiatowe grono na szczycie łodyg kwiatowych. Kwiat zbudowany jest z 5 podługowatoowalnych, żółtozielonych działek kielicha i 5 dłuższych od działek płatków korony. Płatki korony są ciemnożółte i przeważnie czerwono nakrapiane, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku. Pojedynczy słupek o dwóch szyjkach zakończonych główkowatymi znamieniami i 10 żółtych pręcików. Roślina miododajna i owadopylna, pierścieniowate miodniki znajdują się dookoła słupków.
SIEDLISKOBylina. Rośnie w szczelinach skalnych, na półkach skalnych (jeśli jest na nich stale wilgoć), w niskiej murawie, nad potokami i źródliskami górskimi.
WYSOKOŚĆ15 - 25 cm.
OKRES KWITNIENIALipiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Słupek i torebka w dole tylko co najwyżej do1/3 zrosła z dnem kwiatowym.
UWAGIKwiaty wyraźnie przedprątne - słupki zaczynają się rozwijać dopiero, gdy pręciki już przekwitną i odpadną. Kwiaty zakwitają przez cały okres kwitnienia, tak, że na roślinie można znaleźć zarówno dojrzałe już torebki wysypujące nasiona, jak i dopiero rozwijające się kwiaty.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony