WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkalnica
GATUNEKrozłogowa
RODZINASkalnicowate (Saxifragaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASaxifraga stolonifera
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Chin i Japonii. Jest uprawiany w wielu krajach świata, w Polsce głównie jako roślina pokojowa.
STATUSGatunek obcy
POKRÓJRoślina tworząca gęstą i niską kępę liści różyczkowych o średnicy do 30 cm i wysokości 15-20 cm. Z kępy tej latem wypuszcza długie, nitkowate rozłogi zwisające z doniczek. Powstają na nich nowe młode roślinki. Jeśli znajdą się na ziemi to zakorzeniają się. Od rozłóg pochodzi łacińska i polska nazwa gatunkowa tej rośliny.
LIŚCIEPosiada charakterystyczne, okrągłe, lśniące i gruboząbkowane liście. Na górnej stronie są oliwkowo-zielonym ze srebrnymi nerwami, na spodniej stronie purpuroworóżowe. Na górnej stronie są owłosione.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty drobne, białe, zebrane w wiechowate kwiatostany na wzniesionych, cienkich pędach. Kwiaty ma niesymetryczne, dwa bowiem z pięciu płatków korony są dużo większe od pozostałych.
SIEDLISKOBylina. Uprawiana jest jako roślina ozdobna, głównie ze względu na swoje ozdobne liście oraz rozłogi z młodymi roślinkami, które zwisają z doniczek. W związku z tym najlepiej uprawiać ją w doniczce wiszącej. Nadaje się także jako roślina okrywowa do pojemników z większymi roślinami.
WYSOKOŚĆ15 - 20 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony