WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkalnica
GATUNEKdarniowa
RODZINASkalnicowate (Saxifragaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASaxifraga moschata
WYSTĘPOWANIEWystępuje na Kaukazie, oraz w górach Europy. W Polsce występuje tylko w Tatrach, gdzie jest rośliną dość pospolitą.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona lub podnosząca się, o jasnozielonej barwie, słabo ulistniona, lub nieulistniona. Oprócz szczytowych pędów kwiatowych istnieją pędy płone.
LIŚCIEJasnozielonej barwy, głównie w przyciemnej różyczce, bez wypotników. Są zazwyczaj 3-5 (rzadko do 7) klapowe, niektóre listki są niepodzielone. Liście o stopniowo zwężającej się nasadzie i podługowatych lub równowąskich odcinkach. Są całobrzegie.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty wyrastają po kilka (2-10) na szczycie łodyg kwiatowych, tworząc grono lub wiechę. Mają żółtozieloną barwę, są 5-krotne. Podługowato jajowate płatki korony są 1,3-1,7 razy dłuższe od działek kielicha. Tępo zakończone działki mają ogruczolone brzegi. Słupek z dwoma szyjkami, wyżej niż do połowy zrośnięty z dnem kwiatowym.
SIEDLISKOWilgotne skały i piargi. Niskie murawy, rumowiska skalne. W Polsce występuje tylko w Tatrach.
WYSOKOŚĆ5 - 15 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
CECHY CHARAKTER.Pędy kwiatonośne szczytowe, płatki żółtawozielone, trochę dłuższe od działek.
UWAGIObecnie uznawana jako podgatunek skalnicy Saxifraga exarata. W Polsce występują 3 podgatunki: Saxifraga moschata subsp. basaltica - występuje tylko w Karkonoszach (gatunek pod ścisłą ochroną). Saxifraga moschata subsp. dominii - występuje w Tatrach na podłożu wapiennym. Saxifraga moschata subsp. kotulae - występuje w Tatrach na podłożu granitowym.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony