WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSit
GATUNEKskucina
RODZINASitowate (Juncaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAJuncus trifidus
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim w Europie. Roślina wysokogórska, w Polsce występuje głównie w Tatrach, Sudetach i na Babiej Górze.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJRoślina darniowa, tworząca bardzo gęste, niskie kępki.
ŁODYGACienka, bezlistna, dopiero u góry, pod kwiatostanem ma czasami 1-4 maleńkie, szydlaste podsadki. Przy ziemi nasady łodyg okryte są pochwiastymi, o żółtym zabarwieniu łuskami.
LIŚCIEBardzo wąskie, rynienkowato zwinięte i szydlasto zakończone, o długości ok. 15 cm. Wyrastają bardzo gęsto z korzeni, a ich nasady są podobnie, jak łodygi pochwiasto osłonięte żółtymi łuskami. Charakterystyczna cechą jest czerwienienie liści występujące już w połowie lata, równocześnie z dojrzewaniem owoców.
KOLOR KWIATÓWbrunatny
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OWOCETorebka.
OPISKwiaty wyrastają na bardzo krótkich szypułkach przy łodydze, w kątach niektórych podsadek. Na jednej łodydze kwiaty wyrastają przeważnie przy jednej tylko z podsadek, zgrupowane zwykle po 2-4 razem. Okwiat niezróżnicowany, złożony z 6 jednakowych działek brunatnego koloru. W każdym kwiatku jeden słupek z długą wystającą poza okwiat szyjką i trzema piórkowatymi znamionami, oraz 6 pręcików z bardzo dużymi, żółtymi pylnikami.
SIEDLISKOOreofit występujący w piętrze piętrze hal i piętro turni, a także na wolnych miejscach w kosówce. Tworzy murawę na halach, ale rośnie także pojedynczymi kępkami na skałach. Roślina kwasolubna, występująca wyłącznie na podłożu niewapiennym.
WYSOKOŚĆ10 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
CECHY CHARAKTER.Podsadek kwiatostanowych 2-3, ow wiele dłuższych od główki kwiatostanowej, blaszka rynienkowata.
UWAGISilnym systemem korzeniowym utrzymuje glebę na stromych stokach zabezpieczając je przed erozją.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony