WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSesleria
GATUNEKtatrzańska
RODZINAWiechlinowate (Poaceae)
NAZWA ŁACIŃSKASesleria sadleriana
WYSTĘPOWANIERoślina tatrzańska, w Polsce występuje wyłącznie w Tatrach. Jest tu rośliną pospolitą.
STATUSGatunek rodzimy
POKRÓJLuźnokępkowa roślina osiągająca wysokość 50 cm. Posiada pełzające kłącze.
LIŚCIEPłaskie, gładkie, o szerokości 2-6 mm, na górnej stronie blaszki zielone, bez owoszczenia. Mają niewyraźne, białe obrzeżenie. Górny liść łodygowy ma długość ponad 2 cm.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWniepozorne
OPISKwiaty drobne, niepozorne, zebrane w główkowaty kwiatostan - zbitą, jajowatą lub walcowatą, krótką wiechę składającą się z 1-5 dwu-trzykwiatowych kłosków. Kłoski wyrastają na bardzo krótkich szypułkach i posiadają fiołkowogranatowe zabarwienie. W nasadzie dolnych kłosków występują błoniaste podsadki. Plewy są 1-4 nerwowe. Dolna plewka cała owłosiona, w dolnym kwiecie kłoska jej długość wynosi 1-4 mm, a na szczycie posiada 3-5 ząbków, przy czym boczne ząbki są bez ości. Górne plewki mają 2 ząbki lub 2 ości o długości do 1 mm. W każdym kwiatku 3 pręciki i 1 słupek z nitkowatymi znamionami wystającymi ku górze.
SIEDLISKOBylina. Roślina górska, rośnie na halach i skałach, głównie na podłożu wapiennym. Główny obszar jej występowania w Tatrach to piętro kosówki i piętro halne.
WYSOKOŚĆ30 - 50 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - sierpień.
UWAGICzasami powtarza kwitnienie jesienią. Kwiatostan roślin powtarzających kwitnienie jest nieco inny - ma przerywaną i dłuższą wiechę.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony