WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSerduszka
GATUNEKokazała
RODZINAMakowate (Papaveraceae)
NAZWA ŁACIŃSKALamprocapnos spectabilis
WYSTĘPOWANIEW stanie naturalnym występuje w Chinach i Korei. Poza tym szeroko rozpowszechniony jest w uprawie, także sadzony jest w Polsce.
STATUSGatunek obcy - w Polsce uprawiany
ŁODYGASilnie rozgałęziona.
LIŚCIEDługoogonkowe liście są potrójnie pierzasto-dzielne, złożone z drobnych szarozielonych listków. Po przekwitnięciu rośliny zanikają.
KOLOR KWIATÓWróżowy
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISKwiaty są zebrane w jednostronne, zwisające grono lub w kłos. Kwiaty złożone z 2-działkowego, odpadającego kielicha, 4 płatków korony, 1 słupka i 2 trójdzielnych pręcików. Dwa zewnętrzne płatki są półsercowate, różowoczerwone do czerwonych, zaś dwa wewnętrzne małe i białe. Spomiędzy różowych rozdętych płatków wyrastają dwa białe, sprawiające wrażenie wypływającej z serca kropli.
SIEDLISKORoślina ozdobna. Serduszkę stosuje się do nasadzeń grupowych na trawnikach lub na rabatach.
WYSOKOŚĆ80 -100 cm.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
WŁASNOŚCI TRUJĄCECała roślina (a szczególnie korzenie) zawiera trujące substancje. Objawami zatrucia mogą być mdłości, wymioty i biegunka.
UWAGIInne nazwy: biskupie serce, ładniczka okazała, serce Jasia. Przez długi czas zaliczany był do rodzaju serduszka (Dicentra) i stąd wynika utrwalona nazwa polska. Od 1997 roku gatunek wyodrębniany jest w osobny, monotypowy rodzaj Lamprocapnos.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony