WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSasanka
GATUNEKsłowacka
RODZINAJaskrowate (Ranunculaceae)
NAZWA ŁACIŃSKAAnemone slavica
WYSTĘPOWANIEWystępuje naturalnie na Słowacji; w Tatrach Zachodnich, na Choczu, w Niżnych Tatrach, w Wielkiej Fatrze i Małej Fatrze. W Polsce w Dolinie Chochołowskiej.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAJest biało owłosiona.
LIŚCIEOdziomkowe pojawiają się po kwitnieniu. Są pojedynczo pierzastosieczne, składają się z 3 odcinków głęboko 3-klapowych, a każda z tych klap jest 2-3-wrębna. Środkowy odcinek jest większy od dwu pozostałych. Ogonek liściowy o długości 1-1,5 cm. Liście łodygowe wyrastają w okółku, są siedzące, pocięte na równowąskie łatki. Wszystkie liście są biało owłosione.
KOLOR KWIATÓWfioletowy
ILOŚĆ PŁATKÓWwiele
OPISKwiaty fioletowe lub liliowe, osadzone na szczycie łodygi, pokryte szarawym filcem. Okwiat niezróżnicowany na kielich i koronę. Kwiaty są wyprostowane i rozwarte, a listki okwiatu o długości 3,5-4,5 cm nie mają odgiętych końców, jak u innych gatunków sasanek. Pręciki żółte, dwukrotnie krótsze od listków okwiatu. Owocostan złożony z niełupek o długości 4-6 mm. Wraz z silnie wydłużoną, pierzastą szyjką słupka niełupki mają długość do 4,5 cm. Zrośnięte z szyjką słupka. Owocostan wygląda jak puszysta kulka.
SIEDLISKORośnie na suchych półkach skalnych porośniętych trawami i w prześwietlonych lasach sosnowych w reglu dolnym (1000-1170 m). Głównie na podłożu wapiennym.
WYSOKOŚĆ15 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
CECHY CHARAKTER.Liście pojedynczo pierzastosieczne, o 3 odcinkach głęboko 3-klapowych.
UWAGIWe florze Polski takson ten opisywany jest jako sasanka słowacka Pulsatilla slavica (G.Reuss), według The Plant List prawidłowa nazwa naukowa to Anemone slavica (G. Reuss), (gatunek zawilca).
Ochrona gatunkowaOchrona ścisła od 1946r.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony