WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSałatnik
GATUNEKleśny
RODZINAAstrowate (Asteraceae)
NAZWA ŁACIŃSKAMycelis muralis
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Małej Azji i obszarach przylegających do Kaukazu, w północnej Afryce oraz na większej części Europy. W Polsce jest pospolity na całym niżu i w górach aż po granicę lasu.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAWzniesiona, prosta, naga. Ma zielony lub jasnobrunatny kolor, górą rozgałęzia się, z sokiem mlecznym.
LIŚCIELiście dolne i środkowe są cienkie, nagie, przerywano pierzasto-dzielne o trójkątnie ząbkowanych odcinkach. Nasady dolnych liści stopniowo zwężają się w oskrzydlony ogonek, liście środkowe swoją sercowatą nasadą obejmują łodygę. Liście górne są małe, niepodzielone i mają lancetowaty kształt. Charakterystyczną cechą wszystkich liści jest sinozielony kolor spodniej strony blaszki.
KOLOR KWIATÓWżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
OPISKwiaty zebrane w niewielkie i wąskie koszyczki bardzo przypominające wyglądem pojedyncze kwiaty. Koszyczki z kolei zebrane są w rozpierzchłą wiechę. W pojedynczym koszyczku przeważnie 5 kwiatów języczkowych. Okwiat poszczególnych kwiatów tworzy 5 płatków korony zrośniętych w rurkę i 5-ząbkowy języczek wyglądający, jak pojedynczy płatek korony oraz puch kielichowy, powstały z przekształconego kielicha. Puch ten składa się z dwóch rzędów szczecinek o różnej długości (zewnętrzne są krótsze). Wewnątrz kwiatu dolny słupek z długą szyjką i rozwidlonym znamieniem i 5 pręcików zrośniętych nitkami w rurkę wokół słupka. Walcowata okrywa koszyczka składa się z dwóch szeregów listków o brudnozielonych lub czerwonobrunatnych szczytach. Listki zewnętrznej warstwy są odstające.
SIEDLISKORośnie w lasach liściastych i mieszanych na różnego rodzaju glebach.
WYSOKOŚĆ50 - 100 cm.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony