WYSZUKIWARKA

Wpisz nazwę rodziny:

Wpisz nazwę rodzaju:

Wpisz nazwę gatunku:

Wybierz status:

Rodzaj rośliny:

Kolor kwiatów:          

Budowa kwiatu/ilość płatków:

Jaki kwiat teraz kwitnie:

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRzeżucha
GATUNEKwłochata
RODZINAKapustowate (Brassicaceae)
NAZWA ŁACIŃSKACardamine hirsuta
WYSTĘPOWANIERodzimy obszar występowania obejmuje Europę, cześć Afryki i znaczne obszary Azji. W Polsce jest stosunkowo rzadka.
STATUSGatunek rodzimy
ŁODYGAŁodyga zielna, liczna i rozgałęziająca się, owłosiona lub naga.
LIŚCIEOsadzone na długich ogonkach, nie tworzą uszek obejmujących łodygę. Wraz z wiekiem rośliny, pojawiające się nowe liście dość znacznie różnią się od wcześniejszych. Liście pierzastodzielne, z największym listkiem szczytowym i 2, 4 lub 6 bocznymi. Listki u najstarszych liści (dolnych) mają duże powierzchnie, nieregularnie obłe. Listki górne (młodsze) są mniejsze, oszczepowate z wolnym końcem w kształcie łuku, następnie, za dwoma trójkątnymi zębami ostro zwężają się w ogonek.
KOLOR KWIATÓWbiały
ILOŚĆ PŁATKÓWdo 4
OPISLedwie widoczne, niepozorne, białe i nierozchylone (proste). Pręcików 4. Działki kielicha wąskie i eliptyczne, 1,5 do 2,2 mm długie, zielone, niekiedy fioletowo nabiegłe. Płatki korony wąskie, klinowato zakończone do 4 mm długie. Łuszczyna wielokrotnie dłuższa niż szeroka, bez widocznych nerwów, zakończona niewielkim dzióbkiem. Długość 12-25 mm i ok. 1,2 mm szerokości osadzone na szypułkach do 13 mm długich. Łuszczyny i szypułki odstają i zajmują górną, bezlistną część łodygi.
SIEDLISKOGleby żyzne, wilgotne i wolne od roślinności. Najłatwiej można ją wypatrzyć w szkółkach leśnych, w uprawach ogrodniczych, na plantacjach i leśnych przydrożach.
WYSOKOŚĆ7 - 30 cm.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - czerwiec.
CECHY CHARAKTER.Liście dolne w różyczce. Łodygi liczne, słabo ulistnione. Pręcików zwykle 4. Zarówno łuszczyny jak i ich szypułki skierowane skośnie w górę.
UWAGITworzy mieszańce z rzeżuchą gorzką (Cardamine amara), rzeżuchą leśną (Cardamine flexuosa) i rzeżuchą niecierpkową (Cardamine impatiens).
Zobacz zdjęcia w Wikipedii

Powrót


Wyślij maila do autora strony